D. Trump o polityce migracyjnej Merkel: To katastrofalny błąd

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział dziś w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu „Bild”, że ma wielki szacunek dla Angeli Merkel, jednak jej polityka migracyjna była katastrofalnym błędem. Podtrzymał swoje zdanie, że NATO jest przestarzałe.

„Mam wielki szacunek dla Angeli Merkel. Uważam jednak, że to, co się stało, to duże nieszczęście „ – powiedział Trump w rozmowie z „Bildem” nawiązując do kryzysu uchodźczego.

Kontynuując ten wątek, powiedział, że „na jego wyczucie” Merkel jest „wspaniałą przywódczynią”.

„Uważam jednak, że popełniła skrajnie katastrofalny błąd wpuszczając do kraju wszystkich tych nielegalnych (imigrantów)” – wyjaśnił prezydent elekt.

Donald Trump zastrzegł, że nie zna niemieckiej szefowej osobiście i nie może w związku z tym powiedzieć, czy ją poprze w wyborach. Taką deklarację złożył Barack Obama podczas ostatniej wizyty w Berlinie przed końcem jego kadencji.

Prezydent elekt dodał, że „kocha Niemcy”, ponieważ jego ojciec pochodzi z tego kraju.

„Nie chcę znaleźć się w podobnej sytuacji jak Niemcy. Mamy wystarczająco dużo problemów. Nie chcemy, by przyjeżdżali do nas ludzie z Syrii, o których nic nie wiemy. Nie mamy możliwości sprawdzenia ich” – zaznaczył Donald Trump.

Polityk zapowiedział, że jeden z pierwszych dekretów, które podpisze w najbliższy poniedziałek – dotyczyć będzie zabezpieczenia granic.

Prezydent elekt powtórzył ocenę z kampanii wyborczej, że NATO jest „przestarzałe”.

„NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie, kraje (członkowskie) nie płacą tyle ile powinny” – wyjaśnił podkreślając, że jest to „nie fair”.

Jak dodał, Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. Dodaj jednak, iż NATO jest bardzo ważne.

Pytany o to, do kogo ma większe zaufanie – do Władimira Putina czy Angeli Merkel, Trump odpowiedział: „Na razie do obojga, ale zobaczymy, jak długo się to utrzyma”.

Zdaniem prezydenta elekta Unia Europejska jest „środkiem do celu Niemiec”. Decyzję Wielkiej Brytanii o Brexicie uznał za „bardzo rozsądną”.

PAP/RIRM

drukuj