fot. https://twitter.com/PKN_ORLEN/

D. Obajtek: 70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu spoza kierunku rosyjskiego

70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu pochodzi spoza kierunku rosyjskiego – powiedział w czwartek prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Dodał, że w rafinerii w Możejkach od wybuchu wojny 100 proc. ropy pochodzi spoza Rosji.

Daniel Obajtek był pytany w TVP Info o realność planu odejścia od rosyjskich surowców. Prezes PKN Orlen wskazał, że podmiot jest gotowy na każdy scenariusz.

„Do dywersyfikacji ropy przygotowywaliśmy się wcześniej. Jeszcze przed wybuchem wojny zdywersyfikowaliśmy 50 proc. ropy do systemu Orlen, do której należą również rafineria w Możejkach, skąd produkty idą na Litwę, Łotwę, Estonię i do Ukrainy, oraz dwie rafinerie w Czechach” – wskazał Daniel Obajtek.

Jak podkreślił, od wybuchu wojny rafineria w Możejkach nie kupuje rosyjskiej ropy.

„100 proc. ropy idzie z innych kierunków, w związku z tym już 70 proc. ropy w systemie Orlenu jest spoza kierunku rosyjskiego. 30 proc. jest jeszcze z Rosji” – poinformował szef Orlenu.

Dodał, że koncern jest gotowy na całkowitą dywersyfikację, ale potrzebna jest jedność europejska.

„Jeżeli my dokonamy całkowitej dywersyfikacji, to dobrze by było, gdyby dywersyfikacji dokonali nasi sąsiedzi, aby (…) rafinerie rosyjskie działające np. w Niemczech nie zalewały naszego rynku tanim produktem, bo to będzie wykańczało naszą gospodarkę” – wyjaśnił Daniel Obajtek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl