fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Strata związana z realizacją projektu węglowego w Ostrołęce byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany projektu. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną

Strata związana z realizacją projektu węglowego w Ostrołęce byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany tego projektu. Nie mogliśmy budować elektrowni węglowej, która przynosiłaby wielkie straty. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną. To była dobra decyzja dla naszej gospodarki, konieczna w dzisiejszych czasach – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Płocki koncern podpisał z GE Power aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową.

– Strata związana z realizacją projektu węglowego byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany tego projektu. Unia Europejska zdecydowanie przyspieszyła politykę klimatyczną. (…) W grę wchodzą też koszty certyfikatów. Gdy elektrownia była budowana, ceny wynosiły między 5 a 7 zł, a teraz wynoszą 54 złote. Nie było więc innego wyjścia. Nie mogliśmy budować elektrowni węglowej, która przynosiłaby wielkie straty w tym zakresie. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną – zaznaczył Daniel Obajtek.

– Decyzje z 2018 czy 2019 r. były podejmowane w zakresie budowy elektrowni węglowej, ale były one oparte o ceny rynkowe z tamtego okresu. Skoro Unia zmieniła kurs do polityki niskoemisyjnej i zeroemisyjnej, świat finansów wycofuje się z finansowania aktywów węglowych, to nie było wyjścia. Trzeba było zmienić technologię z węglowej na gazową – dodał.

Prezes PKN Orlen wskazał, że „musimy realizować taką politykę, bo inaczej uderzy to w naszą gospodarkę, w biznes, w każdego obywatela Polski”.

– Gdyby w 2009 r. Platforma Obywatelska się nie guzdrała, to być może elektrownia węglowa w Ostrołęce już dawno by pracowała. Natomiast w międzyczasie zmieniły się pewne parametry i musimy iść z duchem czasu. Nie mamy innego wyjścia – mówił gość Radia Maryja.

Daniel Obajtek zwrócił uwagę na to, że „nie jest tak, że zaczęta inwestycja nie zostanie wykorzystana”.

– W dużej części będzie wykorzystana, jeżeli mówimy o gruntach, fundamentach, odprowadzeniu mocy, systemach chłodzenia. W dużym zakresie będzie to wykorzystane w nowej elektrowni gazowej – poinformował.

Gość „Aktualności dnia” oświadczył, że prace budowlane bloku parowo-gazowego w Ostrołęce mają zakończyć się w 2025 roku.

– Elektrownia będzie podłączona do rurociągu, który biegnie od Kłajpedy do Warszawy. (…) Wykonawca jest na pokładzie. Trwają prace projektowe. To była dobra decyzja dla naszej gospodarki, konieczna w dzisiejszych czasach – podkreślił prezes PKN Orlen.

Cała rozmowa z Danielem Obajtkiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl