[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Strata związana z realizacją projektu węglowego w Ostrołęce byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany projektu. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną
Strata związana z realizacją projektu węglowego w Ostrołęce byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany tego projektu. Nie mogliśmy budować elektrowni węglowej, która przynosiłaby wielkie straty. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną. To była dobra decyzja dla naszej gospodarki, konieczna w dzisiejszych czasach – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce to znaczące wzmocnienie krajowego systemu energetycznego. Do 2030 r. chcemy osiągnąć 2,5 GW mocy w #OZE oraz 2 GW w aktywach gazowych. Powoli nam to zapewnić stabilne, zbliansowane dostawy energii przy jednoczesnej znaczącej redukcji emisji pic.twitter.com/yUMMRr818f
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) June 25, 2021
Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Płocki koncern podpisał z GE Power aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową.
– Strata związana z realizacją projektu węglowego byłaby znacznie wyższa niż koszt zmiany tego projektu. Unia Europejska zdecydowanie przyspieszyła politykę klimatyczną. (…) W grę wchodzą też koszty certyfikatów. Gdy elektrownia była budowana, ceny wynosiły między 5 a 7 zł, a teraz wynoszą 54 złote. Nie było więc innego wyjścia. Nie mogliśmy budować elektrowni węglowej, która przynosiłaby wielkie straty w tym zakresie. Musieliśmy zmienić technologię na gazową, będącą o połowę mniej emisyjną – zaznaczył Daniel Obajtek.
W Ostrołęce powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Wartość aneksu do umowy z GE Power, zakładającego zmianę technologii, to ok. 2,5 mld zł. To połowa kwoty kontraktu na realizację elektrowni węglowej. Rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki jest filarem strategii #ORLEN2030 pic.twitter.com/M8YVV3jiE6
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) June 25, 2021
– Decyzje z 2018 czy 2019 r. były podejmowane w zakresie budowy elektrowni węglowej, ale były one oparte o ceny rynkowe z tamtego okresu. Skoro Unia zmieniła kurs do polityki niskoemisyjnej i zeroemisyjnej, świat finansów wycofuje się z finansowania aktywów węglowych, to nie było wyjścia. Trzeba było zmienić technologię z węglowej na gazową – dodał.
Prezes PKN Orlen wskazał, że „musimy realizować taką politykę, bo inaczej uderzy to w naszą gospodarkę, w biznes, w każdego obywatela Polski”.
– Gdyby w 2009 r. Platforma Obywatelska się nie guzdrała, to być może elektrownia węglowa w Ostrołęce już dawno by pracowała. Natomiast w międzyczasie zmieniły się pewne parametry i musimy iść z duchem czasu. Nie mamy innego wyjścia – mówił gość Radia Maryja.
Daniel Obajtek zwrócił uwagę na to, że „nie jest tak, że zaczęta inwestycja nie zostanie wykorzystana”.
– W dużej części będzie wykorzystana, jeżeli mówimy o gruntach, fundamentach, odprowadzeniu mocy, systemach chłodzenia. W dużym zakresie będzie to wykorzystane w nowej elektrowni gazowej – poinformował.
Gość „Aktualności dnia” oświadczył, że prace budowlane bloku parowo-gazowego w Ostrołęce mają zakończyć się w 2025 roku.
– Elektrownia będzie podłączona do rurociągu, który biegnie od Kłajpedy do Warszawy. (…) Wykonawca jest na pokładzie. Trwają prace projektowe. To była dobra decyzja dla naszej gospodarki, konieczna w dzisiejszych czasach – podkreślił prezes PKN Orlen.
Cała rozmowa z Danielem Obajtkiem dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl