twitter.com/PolskaPolicja

Inauguracja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Komenda Główna Policji zainaugurowała piątą edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Adresatami akcji są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe oraz m.in. zarządzający kąpieliskami.

Inauguracja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” odbyła się w piątek w ośrodku legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udział w tym wydarzeniu, zainicjowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, wzięli funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy z PSP w Legionowie oraz starosta legionowski i wójt gminy Nieporęt.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. zastępca komendanta głównego policji insp. Roman Kuster.

„To bardzo ważna akcja, do której od kilku lat przywiązujemy ogromną wagę” – zaznaczył inspektor.

Zastępca komendanta głównego policji zwrócił się do uczestniczących w wydarzeniu dzieci z przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej.

„Dzisiaj są z nami dzieci, które liczymy, że będą ambasadorami tej akcji. Nie ma nic ważniejszego, kiedy to dzieci edukują dorosłych. To jest największy policzek dla dorosłego, kiedy dziecko zwróci mu uwagę jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą” – tłumaczył insp. Roman Kuster.

 „Właśnie o to proszę was dzieci, żebyście zawsze, kiedy widzicie sytuacje niebezpieczne nad wodą, zawsze reagowali. Zwracajcie uwagę osobom dorosłym. Ta lekcja zostaje na zawsze” – mówił.

Poinformował również, że co roku na polskich wodach tonie dużo osób.

„Za dużo osób tonie i to wynika tak naprawdę przede wszystkim z tego, że nie zachowują podstawowych zasad bezpieczeństwa” – ocenił insp. Roman Kuster.

„Po okresie wakacyjnym będziemy chcieli podsumować akcję i mamy nadzieję, że to będzie okres bezpieczniejszy niż w ubiegłym roku” – podał.

Przekazał też dane dotyczące utonięć w zeszłym roku.

„Statystyki niestety nie napawają optymizmem, bo w samym roku ubiegłym utonęło 460 osób, a w okresie wakacyjnym 210 osób. Dodam, że główną przyczyną utonięcia 30 osób z tych 210 to był alkohol” – wyjawił.

„To, co bardzo często powtarzamy – jeśli spożywałeś alkohol nie wchodź do wody. To jest ta sama zasada – jeśli spożywałeś alkohol nie prowadź samochodu. Stwarzasz dla siebie niebezpieczeństwo, ale też i dla innych osób. Dlaczego o tym mówię? Bo jeśli osoba będzie tonęła, znajdą się osoby, które nie są profesjonalistami i będą chciały pomóc. I te osoby nieświadomie również mogą zostać wciągnięte pod wodę i często te reakcje pomocowe kończą się podwójnym nieszczęściem. Tej osoby, która tonie i tej, która próbowała udzielić pomocy” – dodał insp. Roman Kuster.

Piąta edycja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” została poszerzona o działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w górach, w związku z tym, że większa część społeczeństwa z powodu pandemii COVID-19 zdecyduje się na wypoczynek w Polsce.

Adresatami akcji są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne, firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne itp.).

Według zapowiedzi, w okresie wakacji w trakcie przeprowadzania plenerowych spotkań z dziećmi i młodzieżą policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej będą informować o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie całego sezonu wakacyjnego, szczególnie podczas wypoczynku w wodzie i nad wodą oraz w górach.

Policyjna akcja będzie trwać do końca września 2021 roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl