Częstochowa dobrze przygotowana na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja

W sobotę odbędzie się XXV Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w Częstochowie. W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja rozmawialiśmy ze Stanisławem Słyżem, naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy, o najważniejszych informacjach dla pielgrzymów.


Panie naczelniku, pan jest koordynatorem do spraw zabezpieczenia pielgrzymkowego, tym samym 25. pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w dniach 09-10 lipca 2016 r. Panie Naczelniku bardzo bym prosił, aby pan przedstawił nam plan zabezpieczenia, na czym on polega, jakie to są elementy?

Miasto Częstochowa zabezpiecza już od wielu lat większe pielgrzymki, które przyjeżdżają do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Przede wszystkim chodzi o organizację ruchu, rozlokowanie parkingów, ażeby przejeżdżające samochody mogły swobodnie i jak najbliżej Jasnej Góry stawać. Przede wszystkim jest to parking jasnogórski, jak również parkingi wokół Jasnej Góry, czyli Rynek Wieluński. Tam lewa i prawa strona jest bardzo blisko głównej trasy przy alei Jana Pawła II. Również parkingi mogą być oszczerbione przy ulicy Kordeckiego, czy przy parku wypoczynkowym Lisiniec. Do tego przy ulicach Kubiny i Sikorskiego. Także sporo jest takich parkingów, gdzie myślę, że zmieszczą się wszystkie autokary i samochody osobowe, które przyjadą na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Ważna informacja, bo będą również na głównych skrzyżowaniach policjanci ruchu drogowego, którzy będą kierowali ruchem. Na pewno samochody zawsze są oznaczone w jakiś sposób przez różnego rodzaju obrazy Radia Maryja i tego typu elementy, ale nawet jeżeli nie będzie takiego czegoś, to nawet wystarczy kartka, która by była za oknem. Wtedy policja będzie wiedziała, że jest to pielgrzymka, a nie samochód tylko przejeżdżający przez Częstochowę. Wtedy policjanci pokierują na wolne parkingi. Wystarczy biała kartka formatu A4 i policjant już będzie wiedział, że samochód przejeżdża na pielgrzymkę. Myślę, że te parkingi, które wymieniłem i przede wszystkim parking Jasnej Góry jest ogromny i przyjmie naprawdę dużo samochodów, także nie ma się o co martwić, że ktoś będzie musiał daleko iść na Jasną Górę.

Jakie jest kolejne zabezpieczenie miasta?

Kolejne zabezpieczenie miasta to komunalne. Wystawiamy również sanitariaty, przede wszystkim od strony ulicy 3 Maja, od strony ulicy Siedmiu Kamienic stoją toy-toye, a na ulicy Sikorskiego również zabezpieczenie medyczne. Przede wszystkim uruchomienie szpitali: Miejski Szpital Zespolony przy ulicy Mirowskiej i przy ulicy Królowej Bony – to jest bardzo blisko od Jasnej Góry. Można będzie przyjąć, pójść i zastać jakąś obsługę medyczną. Również na terenie Unii Jasnogórskiej stawiamy 2 karetki pogotowia, więc jeżeli będzie taka potrzeba, karetki będą widoczne, bo będą na placu jasnogórskim. Również z waszej strony wśród tłumu są postawione środki medyczne.

Zgadza się. Postawiliśmy 10 punktów. Czy te karetki będą stały na tym pasażu od ulicy 3 Maja od rynku miejskiego?

Jeżeli nawet będzie potrzeba odwiezienia do szpitali, to na takie sytuacje również są te karetki są do dyspozycji. Jakby nawet potrzeba było, to jest możliwość skorzystania jeszcze z karetek stacjonujących w punktach zjazdowych. Jeżeli ktoś będzie miał jakiś problem, to będą tam na miejscu strażnicy miejscy i policjanci. Będzie można również otrzymać informacje z karetek pogotowia. Tu też bardzo ważną sprawą jest, żeby pielgrzymi, którzy pierwszy raz jadąc i ewentualnie nie mają takiej wiedzy o mieście, byłoby lepiej, aby nie oddalali się za daleko od Częstochowy, od Jasnej Góry. Wiadomo, że trzeba wziąć ze sobą ubrania na wszystkie możliwości. Tu, jeżeli chodzi o pogodę, mogą być deszcze i może być słońce. Niedziela jest dniem przejściowym. Pogoda może być różna. Wiadomo, że trzeba zabrać ze sobą dokumenty tożsamości i również leki, które się zażywa. Bardzo ważna rzecz dotycząca informacji o autobusie i numerze rejestracyjnym autobusu, o telefonie do opiekuna danej grupy, czy to kierowcy w razie zgubienia się. W tej chwili wszyscy posiadają telefony komórkowe także tu problemu nie ma.

Jeżeli ktoś nie ma telefonu to warto tę karteczkę mieć, abyśmy mogli pomóc i zadzwonić?

Najlepiej jeżeli ma się karteczkę i wiadomo przy jakim parkingu stoimy. Powinno się znać numer rejestracyjny czy telefon do osoby odpowiedzialnej za grupę, żeby każdy strażnik miejski czy ktokolwiek inny mógł nas odnaleźć. Ważne jest, aby nie odchodzić za daleko od Jasnej Góry. My zawsze mówimy o dwóch punktach, gdzie można czekać na odnalezienie się. To jest figurka Matki Boskiej na placu Jasnogórskim. Jest ona w miejscu jak się wchodzi na Błonia Jasnogórskie. Trudno to pomylić. I drugi przy pomniku ks. kard. Wyszyńskiego. To jest przy głównym wejściu na Jasną Górę.

To można powiedzieć, że blisko tego pomnika też będzie recepcja Radia Maryja, więc będzie można się też skomunikować i pomóc sobie nawzajem.

Nie szukać i czekać tam, a na pewno wszyscy będą wiedzieli o tych dwóch miejscach. Chyba, że organizator wyznaczy im jakieś inne miejsce.

Tak jak pan naczelnik mówi – najlepiej posiadać informacje o miejscu zaparkowania samochodu czy autokaru.

To jest bardzo ważna rzecz. Zdarzały się nawet takie przypadki, że swoim samochodem nie wiedziałem, gdzie dowoziłem ludzi i zawsze można było znaleźć samochód i parking, na którym zatrzymał się samochód. To jest sprawa ważna dla bezpieczeństwa pielgrzymów. Wszystkie służby są w stanie pomóc i udzielić pełnej informacji o tym, jak zachować się i gdzie się ruszyć, żeby odnaleźć. Tak jak mówię, najlepiej zostać. Jeżeli już się zgubiliśmy, zostańmy  na miejscu. W tych miejscach na pewno inni nas odnajdą.

Jakieś zmiany organizacji ruchu pod Jasną Górą są zaplanowane?

Na pewno pasaż biskupa Bareły. Tam nie będzie można wjeżdżać, bo jest to droga ewakuacji medycznej, a także na Błoniach Jasnogórskich. Pozostałe drogi są drożne. Oczywiście całą zmianę organizacji ruchu szykujemy już na przyjazd Ojca Świętego na 28 lipca, także tam już będą zupełnie inne zasady poruszania się. A tu na razie nie ma żadnych innych zasad.

Dziękujemy i pozdrawiamy. Z Panem Bogiem.

Dobrej pogody i dobrego samopoczucia podczas pielgrzymki Radia Maryja.

RIRM

drukuj