Część ustawy dot. OZE może wejść w życie później

Wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy przyszłego roku – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Chodzi o rozdział czwarty ustawy o OZE i zapisy dotyczące systemu aukcji. Rozdział ten miał wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Są jednak sygnały, że w niektórych dziedzinach OZE mogą nastąpić bankructwa czy upadłości – mówił minister energii w trakcie obrad sejmowej komisji ds. energetyki.

Były wiceminister gospodarki poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski ocenia, że na razie Odnawialne Źródła Energii nie są alternatywą dla konwencjonalnych źródeł.

– Odnawialne źródła powinny konkurować jako sposób wytwarzania energii elektrycznej na zasadach rynkowych z konwencjonalnymi źródłami, czyli elektrowniami opartymi na węglu – a takich mamy przecież w Polsce najwięcej. W tej chwili ciągle jeszcze OZE to źródło, które jest dużo droższe od konwencjonalnych. Przełomem byłoby wynalezienie sposobu magazynowania energii elektrycznej w skali masowej. Wtedy rzeczywiście można by mówić o tym, że OZE byłyby taką rzeczywistą alternatywą, a nie czymś, co jest wspierane dotacjami z pieniędzy, które wszyscy płacimy za odbieraną energię – wskazuje Piotr Naimski.

System aukcyjny OZE ma polegać na tym, że rząd zamawia określoną ilość energii odnawialnej. Jej wytwórcy przystępują do aukcji, którą wygrywa ten, kto zaoferuje najkorzystniejsze warunki. Według ustawy o OZE prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie ogłaszał, organizował i przeprowadzał aukcje na sprzedaż energii elektrycznej.

Odbywają się one drogą elektroniczną, za pośrednictwem internetowej platformy aukcyjnej.

RIRM

drukuj