Obchody miesięcznic smoleńskich od dziś zyskują charakter narodowy

Warszawskim obchodom upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, które odbywają się każdego dziesiątego dnia miesiąca, będzie towarzyszyła wojskowa asysta honorowa. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreśla, że od dziś uroczystości będą miały charakter państwowy.

Na Mszy św. w archikatedrze św. Jana o godz. 19.00 będzie obecny sztandar Wojska Polskiego z asystą żołnierzy. Podobnie będzie pod krzyżem przed, którym znajduje się portret śp. pary prezydenckiej.

– Powód jest oczywisty. Zginęła elita państwa polskiego z prezydentem na  czele, generalicja z szefem sztabu na czele  w katastrofie, na służbie i powinno im się po prostu oddawać honor. To jest największa tragedia po drugiej wojnie światowej i na pewno o nich nie zapomnimy. Stąd ta decyzja – po to, żeby upamiętnić to, jak zasłużyli się ojczyźnie – powiedział Bartłomiej Misiewicz.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 96 osób. Polska delegacja udawała się wtedy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj