KPRP: prezydent podpisał cztery ustawy 

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek cztery ustawy, jedną z nich jest tzw. pomostowa ustawa medialna, która zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych.

27 czerwca 2016 r. Prezydent RP podpisał:

– Ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz niektórych innych ustaw,

– Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,

– Ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw,

– Ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych.

Przepisy znowelizowanej ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych zakładają, że unijne oznaczenia produktów rolnych będą lepiej chronione. Ustawa wdraża unijne regulacje do polskiego prawa. W znowelizowanej ustawie znalazły się przepisy wynikające z nowych unijnych regulacji w tym zakresie, m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z listopada 2012 r.

Kolejna ustawa, którą podpisał prezydent zakłada, że od 2017 r. oboje rodzice, którzy opiekują się więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnością, będą mieć prawo do świadczeń. Teraz na jedną rodzinę przysługuje jedno świadczenie, nawet jeśli dzieci z niepełnosprawnością jest więcej.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmienia zapisy o wsparciu dla produkcji zielonej energii. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca. Celem ustawy z 22 czerwca jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wobec przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r., które jeszcze nie weszły w życie.

„Pomostowa” ustawa medialna zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia jej ogłoszenia. Zgodnie z ustawą, RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl