fot. pixabay.com

Czechy: Wieńce w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Politycy, z prezydentem Miloszem Zemanem, upamiętnili w sobotę 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Prezydent wręczył nominacje generalskie. Po raz kolejny pominął szefa Służby Bezpieczeństwa i Informacji (BIS) płk. Michala Kodelkę.

Podobnie jak przed rokiem na przebieg uroczystości związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej wpłynęła epidemia koronawirusa.

Wszyscy uczestnicy, w tym żołnierze, nosili maseczki ochronne, a politycy składali wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza w regularnych odstępach, tak by się nie spotykać.

Przed uroczystością, która miała miejsce na wzgórzu Żiżków przy Pomniku Pamięci Narodowej, żołnierze wnieśli historyczne sztandary. Odegrano hymn państwowy, a na zakończenie husycki chorał. Oddano salwę honorową.

Bez udziału publiczności odbyły się także uroczystości w Pilźnie, które zostało wyzwolone w 1945 r. przez jednostki amerykański i belgijskie.

Tradycją czeskich obchodów dnia zakończenia II wojny światowej jest uroczystość wręczenia nominacji generalskich przez głowę państwa. W sobotę awansu z rąk prezydenta Milosza Zemana po raz szósty nie otrzymał dowodzący Służbą Informacji i Bezpieczeństwa (BIS) płk. Michal Koudelka. Prezydent nie mianuje go na stopień generalski mimo kolejnych wniosków ze strony rządu.

Zeman od lat krytykuje Koudelkę i kierowaną przez niego służbę, szczególnie w odniesieniu do jej aktywności na kierunku rosyjskim i chińskim. Obecny brak nominacji dla szefa BIS traktowany jest przez analityków, jako wyraźne zdystansowanie się prezydenta od podejrzeń służb o udziale agentów GRU w wybuchu w Vrbieticach w 2014 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl