fot. flickr.com

Szef FBI wyraził żal ws. oskarżenia Polaków o współudział w holokauście

Szef FBI nie przeprasza, a jedynie wyraża żal, że obarczył Polaków współwinnymi holocaustu. James Comey napisał odręczny list, który przekazał ambasadorowi RP w Waszyngtonie Ryszardowi Schnepfowi.

W liście czytamy, że  „Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści. Żałuję, że użyłem nazw konkretnych krajów, ponieważ moja argumentacja miała charakter uniwersalny i dotyczyła ludzkiej natury”.

Wcześniej James Comey w wywiadzie dla jednej z amerykańskich TV powiedział, że jego słowa o współudziale Polski w Holokauście zostały źle zrozumiane.

Poseł Krzysztof Szczerski z sejmowej komisji spraw zagranicznych  ocenia, że nie był to przypadkowy błąd.

­ – To nie była wypowiedź wynikająca z jakiegoś przejęzyczenia. To po prostu była jego świadomość o tym, że wszyscy mieli swoje winy w czasie holokaustu i obarczał tym akurat dwa kraje. Powiedział, że żałuje tylko tego, że te kraje wymienił. To znaczy, że świadomość tego, że ludność miejscowa pomagała Niemcom w holokauście w nim tkwi, a to jest po prostu kłamstwo – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

 


Polska i angielska wersję listu oraz skan oryginału:

Marcin Wojciechowski

Rzecznik Prasowy MSZ

Szanowny Panie Ambasadorze,

Dziękuję za nasze dzisiejsze spotkanie. Cenię naszą przyjaźń z Polską. Jak już mówiłem, żałuję, że powiązałem w mojej wypowiedzi Polskę z Niemcami, gdyż Polska została zaatakowana i była okupowana przez Niemcy. Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści. Żałuję, że użyłem nazw konkretnych krajów, ponieważ moja argumentacja miała charakter uniwersalny i dotyczyła ludzkiej natury.

Łączę pozdrowienia,

/ James B. Comey/

***

Dear Mr. Ambassador:

Thank you for our meeting today. I value our friendship with Poland. As I told you, I regret linking Germany and Poland in my speech because Poland was invaded and occupied by Germany. The Polish State bears no responsibility for the horrors imposed by the Nazis. I wish I had not used any other country names because my point was a universal one about human nature.

Yours,

 / James B. Comey/

Comey_3

Kliknij, aby powiększyć

RIRM/TV Trwam News/msz.gov.pl

drukuj