Czechy: trwają rozmowy ws. utworzenia koalicji 

W Czechach partia ANO rozpoczęła rozmowy z pozostałymi ugrupowaniami w parlamencie. Akcja Niezadowolonych Obywateli Andreja Babisza zwyciężyła w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych.

Wybory parlamentarne w Czechach wygrał centroprawicowy ruch ANO.  Zwycięska partia kierowana przez Andreja Babisza od samego początku była faworytem wyborów. Ugrupowanie uzyskało blisko 30 proc. poparcia. W wyborach wysoki wynik uzyskała także Obywatelska Patria Demokratyczna, która otrzymała blisko 11 proc. głosów. Trzecie miejsce zajęli Piraci.

Szef zwycięskiego ugrupowania zapowiedział, że partia w sprawie formowania nowego rządu zwróci się najpierw do obecnych koalicjantów. Andrej Babisz podkreślił, że jego partia jest proeuropejska i chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej. Zaznaczył, że ugrupowanie nie jest zagrożeniem dla demokracji.

Partia ANO powstała w 2011 r. jako Akcja Niezadowolonych Obywateli. Założyciel ugrupowania jest multimiliarderem i byłym ministrem finansów. Zastępca przewodniczącego zwycięskiej partii zaznaczył, że wyborcy pokazali, iż ufają Andrejowi Babiszowi i chcą, żeby został premierem. Wynik wyborów pozwoli zwycięskiej partii na realizację ich programu, który zakłada m.in. niepodwyższanie podatków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj