fot. PAP/EPA

Czechy: siedem osób z siedmioma kluczami otworzyło komorę z insygniami koronnymi czeskich królów

Komora koronna w katedrze Świętych Wita, Wacława i Wojciecha na praskim wzgórzu zamkowym została w poniedziałek otwarta przy pomocy siedmiu kluczy. Przechowywane tam czeskie klejnoty koronacyjne będą wystawione z okazji 30-lecia powstania Republiki Czech od wtorku do soboty.

Pierwszy z siedmiu zamków komory otworzył przewodniczący kancelarii prezydenta Milosza Zemana, Vratislav Mynarz. Sam Milosz Zeman był obecny w kaplicy św. Wacława, gdzie znajduje się komora koronna, ale ponieważ porusza się na wózku, nie mógł dosięgnąć do najwyżej umieszczonego zamka. Kolejne zamki otwierali kolejno premier Petr Fiala; arcybiskup praski, ks. abp Jan Graubner; przewodniczący Senatu, Milosz Vystrczil; przewodnicząca Izby Poselskiej, Marketa Adamova Pekarova; dziekan Kapituły Metropolitalnej św. Wita, ks. biskup Vaclav Maly; burmistrz Pragi, Zdeniek Hrzib.

Decyzję o wystawieniu klejnotów podjął kończący w marcu urzędowanie prezydent Milosz Zeman. W czasie jego dwóch kadencji wystawiane są po raz czwarty. Podobnie jak w przeszłości klejnoty koronacyjne będzie można oglądać bezpłatnie. Nie przygotowano systemu rezerwacyjnego ani innej formy biletów. Pierwszeństwo będą mieć osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wystawa będzie czynna od godz. 09.00 do 17.00.

Czeskie klejnoty koronacyjne uważane są za symbol władzy i potęgi czeskich królów. Najważniejszym okazem jest korona św. Wacława, która została wykonana w 1346 r. na zlecenie cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego na jego koronację jako króla czeskiego. Koroną św. Wacława nazywana jest, ponieważ święty był patronem Karola IV, a później całego królestwa. Korona zaś miała zostać umieszczona na jego czaszce, która także jest przechowywana w katedrze w Pradze. Razem z insygniami koronnymi także zostanie wystawiona na widok publiczny. Pozostałe insygnia koronne to pochodzące z późniejszych niż korona lat, berło królewskie, jabłko i futerały na nie oraz płaszcz koronacyjny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl