fot. PAP/Albert Zawada

Geopolityczna współpraca Polski i państw bałtyckich

Przewodniczący parlamentów Polski i państw bałtyckich podpisali w Warszawie wspólną deklarację dotyczącą pogłębienia współpracy parlamentarnej w odpowiedzi na zagrożenia geopolityczne. Wydarzenie poprzedziło spotkanie przedstawicieli naszego kraju oraz Litwy, Łotwy i Estonii.

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, relacjonowała, że dwie tury rozmów, które się odbyły, pokazały jednomyślność Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w kwestii aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie.

– Mamy to samo zdanie, jeśli chodzi o zagrożenie płynące ze strony Rosji. Mówiliśmy wspólnym głosem, w jaki sposób należy pomagać Ukrainie, żeby wojna zakończyła się jej sukcesem, a także bezwzględną klęską Rosji. Wreszcie podpisaliśmy wspólną deklarację, która jest dowodem na naszą bardzo dobrą współpracę. Mówi ona o zmianach, jakie zaszły w geopolityce w Europie, o roli naszych państw, jaką mamy do odegrania oraz o tym, iż jest to czas próby, który sprawdza naszą solidarność, nasze sojusze. Po dzisiejszym spotkaniu widać, że współpraca między Polską a krajami bałtyckimi rozwija się znakomicie – podkreśliła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek poinformowała, że podczas spotkania poruszonych zostało wiele ważnych tematów związanych z wojną na Ukrainie.

Rozmawiano też – jak dodała – m.in. o narzędziach, jakimi można oddziaływać na większe kraje, aby zwiększyły pomoc wojskową i humanitarną dla tego kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl