fot. https://twitter.com/GrzegorzPuda

54. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja 54. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023 połączona z występem Dziadów Noworocznych. „Górale od zawsze kultywowali nasze najlepsze tradycje i wartości. Żywieckie Gody to największa tego typu impreza w Polsce” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowaniem wielopokoleniowej tradycji górali.

– Folklor, Żywieckie Gody, Dziady, Jukace to tylko pewna namiastka tego, co mogą Państwo zobaczyć, przyjeżdżając w Beskidy w okresie nowego roku. To wielka kultura i tradycja, która jest kultywowana od pokoleń. Państwo doskonale wiecie, iż górale od zawsze kultywowali nasze najlepsze tradycje, wartości, ale również to wszystko, co jest lepsze. To pokazuje, że możemy się cieszyć, weselić, iż nowy rok przynosi nam zmiany i nową nadzieję – mówił minister Grzegorz Puda.

Żywieckie Gody to cykliczne wydarzenie organizowane od 1969 roku. 21 stycznia w Milówce rozpocznie się przegląd grup obrzędowych występujących w plenerze, czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy.

W Żywcu dzień plenerowy Żywieckich Godów oraz Beskidzki Karnawał wraz z ulicznym korowodem grup kolędniczych i obrzędowych przypadają 28 stycznia.

Z kolei Koncert laureatów 54. przeglądu grup kolędniczych odbędzie się 29 stycznia w Bielsku-Białej.

Celem Przeglądu jest popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od święta św. Andrzeja do końca karnawału.

RIRM

drukuj