fot. TV Trwam

Dr. J. Pulikowski: Mężczyzna chce rządzić, a nie chce pokornie służyć. Nie wie, że to jest to samo

Zgubiliśmy pojęcie, że władza jest służbą. Mężczyzna chce rządzić, a nie chce pokornie służyć. Nie wie, że to jest to samo – mówił w sobotnim programie [„Warto być ojcem”] na antenie TV Trwam dr Jacek Pulikowski, doradca rodzinny, współautor książki „Ostateczna bitwa o rodzinę”. Ekspert wyjaśnił, na czym powinna polegać dobrze rozumiana władza mężczyzny w rodzinie.

Słowo „władza” z reguły nie kojarzy się dobrze. Jako Polacy, z racji naszej burzliwej historii, często utożsamiamy ją z nadużyciami. Zapomina się jednak, że prawdziwa, właściwie rozumiana władza, wiąże się ze służbą drugiemu człowiekowi. Nie inaczej jest z władzą mężczyzny jako głowy rodziny.

– Zgubiliśmy pojęcie, że władza jest służbą – podkreślił dr Jacek Pulikowski.

Gość programu „Warto być ojcem” zwrócił uwagę, że władza oznacza zapewnienie warunków do szczęścia osobom, które są pod naszą opieką. Wyjaśnił on też, w jaki sposób mężczyzna ma sprawować władzę w domu.

– Ma się przede wszystkim kierować swoim dobrem na końcu. (…) Mąż ma się troszczyć o dobro żony (…). Ma prawo nie pozwolić czytać horoskopów, oglądać głupich seriali, które są destrukcyjne, bo zdrada jest (w nich – radiomaryja.pl) największą atrakcją. Ma prawo tego zabronić – w imieniu Chrystusa. Władzę może sprawować jedynie w imieniu Chrystusa, czyli chronić dobro w domu. Natomiast gdyby chciał swoje interesy nazwać władzą, to jest to nadużycie władzy. Gdyby mąż żądał zła moralnego, to wtedy żona ma obowiązek się przeciwstawić. Wtedy władza męża nie obowiązuje – tłumaczył dr Jacek Pulikowski.

Największą trudnością w dobrze rozumianym sprawowaniu władzy (czyli służeniu innym w trosce o ich dobro) stanowi brak pokory.

– Mężczyzna chce rządzić (bo Pan Bóg mu taką rolę przypisał), a nie chce pokornie służyć. Nie wie, że to jest to samo. (…) Jeżeli nie chce pokornie służyć, nie chce się podporządkować dobru rodziny, to znaczy, że on nie może rządzić – jest złym rządcą i trzeba go wyrzucić z tej funkcji – zaznaczył gość programu „warto być ojcem”.

Władza w domu polega też na umiejętnym podziale kompetencji. Do zajmowania się częścią spraw (m.in. dotyczących kwestii finansowych) naturalnie lepsze predyspozycje mają mężczyźni, ale jednocześnie – jak wskazał dr Jacek Pulikowski – „mądry mężczyzna powinien, sprawując władzę w rodzinie, »zatrudnić« ministra do spraw międzyludzkich w postaci żony”.

– I nie tylko słuchać, co żona mówi. Słuchać SIĘ żony, wiedząc, że ona jest ode mnie lepsza. Na tym polega mądrość – powierzam jakąś dziedzinę osobie, która jest ode mnie lepsza. Jeżeli facet prawie że ślepo będzie słuchał się żony w kwestiach międzyludzkich, estetycznych, to będzie uchodził za bardzo kulturalnego faceta, który zawsze wie, jak się zachować – a on tylko słucha żony – zwrócił uwagę doradca rodzinny.

Z kolei w głos dzieci należy się wsłuchiwać. Nie oznacza to spełniania wszystkich zachcianek naszych pociech, ale liczenie się z ich zdaniem i spełnianie dobrych pragnień. Należy wspierać też talenty dzieci, nawet jeżeli te nie są zgodne z naszymi wyobrażeniami czy oczekiwaniami. Nie wolno natomiast narzucać im swoich niespełnionych ambicji.

Dr Jacek Pulikowski dodał też, że można zezwolić na zachcianki dzieci, nawet jeśli te nie są zgodne z naszym „idealnym wyobrażeniem”, kiedy są one nieszkodliwe moralnie. Dlatego kluczowe jest odpowiednie rozeznanie.

– Żebyśmy potrafili ocenić, co jest złe, co zagraża dziecku i tego konsekwentnie zabraniać, (…) a na to, co jest tylko jego nieszkodliwym kaprysem, wybrykiem, pozwolić – na tym też polega twórczość człowieka – zaznaczył ekspert.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl