fot. ms.gov.pl

Czas zmian w resorcie sprawiedliwości

Uczciwość, bezstronność i obiektywizmz tymi wartościami musi się kojarzyć polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Zbigniew Ziobro. Polityk po raz drugi w swojej karierze będzie pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. 

Obejmując tekę ministra Zbigniew Ziobro zapowiedział, że stanowiska Prokuratora Generalnego i szefa resortu sprawiedliwości zostaną ponownie połączone. Planowane są także inne zmiany.

– Będziemy zmieniać również ustawę o prokuraturze, bo do tego się zobowiązywaliśmy. Chcemy, żeby prokuratura w sposób skuteczny realizowała swoje zobowiązania wobec obywateli dbając o bezpieczeństwo i praworządność. Dzisiaj z tym różnie bywa z uwagi na złe systemowe rozwiązania przyjęte przez PO. Chcemy przywrócić poprzednią procedurę karną, która została dziś – można powiedzieć – całkowicie zmieciona i stała się bardzo nieudolnym narzędziem w zapewnianiu Polakom bezpieczeństwa. Chcemy też zaostrzenia kar za brutalne przestępstwa przeciwko życiu, tak aby brutalny gwałciciel, który wydłubał oczy swojej ofierze nie mógł liczyć na – co najwyżej – 15 lat, bo to jest śmiechu warte – podkreślił Zbigniew Ziobro.      

Zbigniew Ziobro zapowiedział także kary bezwzględnego więzienia dla skorumpowanych sędziów i prokuratorów. Mieliby trafić za kraty na co najmniej trzy lata. Z kolei biegli wydający fałszywe opinie mieliby ponosić konsekwencje karne i finansowe.

Na razie nie wiemy, kto będzie zastępcą Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalnie wymienia się  Dariusza Barskiego – byłego prokuratora krajowego.

RIRM

drukuj