fot. pixabay.com

Cywilizacyjna szansa dla nienarodzonych dzieci

Trybunał Konstytucyjny w czwartek zajmie się tzw. aborcją eugeniczną. Wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów zezwalających na zabijanie dzieci nienarodzonych z powodu choroby zgłosiła grupa posłów.  

 

W najbliższy czwartek Trybunał Konstytucyjny zbada, czy tzw. aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją.

– Trybunał będzie badał przepis w kontekście artykułu 30, który mówi o godności człowieka. Będzie też badał ten przepis w kontekście art. 38 konstytucji, który mówi, że organy państwa gwarantują ochronę życia ludzkiego – wyjaśniła adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Trybunał sprawdzi także, czy zabijanie nienarodzonych dzieci z powodu wad genetycznych to dyskryminacja ze względu na stan zdrowia.

– Nie tylko chodzi o zespół Downa, ale też były zabijane dzieci z podejrzeniem wady serca, gdzie te dzieci się operuje i część z nich normalnie funkcjonuje – mówił Adam Brawata z Fundacji Pro–Prawo do Życia.

Obrońcy życia podkreślają, że najbliższe posiedzenie Trybunału to cywilizacyjna szansa.

– Na tym się opiera państwo prawa, że chroni tych najsłabszych – podkreślił Adam Brawata.

Wniosek do Trybunału złożyła grupa 50 posłów.

– Jeśli Trybunał faktycznie stanie na straży porządku konstytucyjnego, to zapewni dzieciom nienarodzonym możliwie najwyższą ochronę prawną – powiedział Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Bo decyzji praktycznie nie mogłaby zmienić żadna partia polityczna. Ani teraz, ani w przyszłości.

– Wszelkie próby wprowadzenia drogą ustawy aborcji ze względów socjalnych czy aborcji ze względów eugenicznych, będą wymagały zmiany konstytucji. Szanse na osiągnięcie większości bezwzględnej konstytucyjnej do zmiany ustawy zasadniczej przy obecnych podziałach politycznych są naprawdę nikłe – zauważył Piotr Guzdek.

Tymczasem o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego modli się wiele osób. Do 21 października trwa Nowenna Życia. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II modlimy się o dobry wyrok, który powstrzyma zbrodniczy proceder w Polsce.

 

TV Trwam News

drukuj