Coraz mniej maturzystów chce rozpocząć studia

Blisko 60 procent tegorocznych maturzystów planuje rozpocząć studia jesienią – wynika z raportu BIG InfoMonitor „Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024”. Wynik jest mniejszy niż kilka lat temu.

Około 60 procent tegorocznych maturzystów planuje rozpocząć studia jesienią. Dla porównania w 2018 roku aż 95 procent maturzystów planowało kontynuować naukę na uczelniach.

Zainteresowanie studiami traktowane jako oczywisty krok po maturze wygląda obecnie inaczej – zwrócił uwagę główny analityk BIG InfoMonitor, profesor Waldemar Rogowski.

– Zdawać na studia stacjonarne chce 36 procent, a na zaoczne 20 procent. Wielu tegorocznych maturzystów ma jednak inne plany: iść do pracy, podróżować, założyć firmę, wyjechać z Polski, pracować u rodziców. Lista pomysłów na przyszłość nie sprowadza się jedynie do kontynuacji nauki. Młodzi nie są już tak bardzo przekonani do studiowania, jak byli ich rodzice – oznajmił prof. Waldemar Rogowski.

Dane pokazują, że co piąty Polak z wyższym wykształceniem pracuje poniżej swoich kwalifikacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl