fot. ipn.gov.pl

Coraz bliżej do porozumienia z Ukrainą ws. ekshumacji

To może być przełom w relacjach polsko-ukraińskich. Na piątkowym posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego obie strony ustaliły, że zakaz ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony. W trakcie 4-godzinnych rozmów polskiej delegacji przewodniczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Zakaz ekshumacji na terytorium Ukrainy został wydany zaraz po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach. Kijów pamięć o pomordowanych Polakach traktował jako kartę przetargową. Celem była gloryfikacja UPA.

– Rzeczywiście też często walczyli i z Niemcami, i Sowietami, ale również prowadzili politykę ludobójstwa, czystek etnicznych na tamtych terenach – przypominał Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Ofiarami UPA padły tysiące niewinnych Polaków. To właśnie ludobójstwo na Wołyniu najbardziej obciąża gloryfikowanego na Ukrainie Stephana Banderę.

– Ukraina nie musi budować swojej tożsamości historycznej na kulcie Bandery, dlatego że ma nowych bohaterów – Niebiańską Sotnię, ludzie, którzy walczyli na Majdanie trzy lata temu, ma swoich żołnierzy ATO, którzy ginęli i walczą w dalszym ciągu z rebeliantami i Rosjanami w Donbasie – podkreślił Witold Waszczykowski.

Wstępne porozumienie wypracowano wczoraj – na posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Obie strony opowiedziały się za zniesieniem zakazu ekshumacji. Rozmowy mają być kontynuowane w trakcie spotkania wicepremierów obu państw, gdzie Polskę będzie reprezentował prof. Piotr Gliński.

TV Trwam News/RIRM

drukuj