Rybaki: politycy spotkali się z Polakami ewakuowanymi z Mariupola

Dziś w Rybakach odbyło się spotkanie Adama Kwiatkowskiego, szefa gabinetu prezydenta RP i wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka z Polakami z Mariupola przebywającymi w miejscowym ośrodku Caritas.

W imieniu prezydenta, Adam Kwiatkowski wręczył prezesowi Stowarzyszenia Polaków w Mariupolu Andrzejowi Iwaszko Złoty Krzyż Zasługi. Z kolei uczestniczący w spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wręczył Karty Polaka osobom, które wnioski o nie złożyły jeszcze przed ewakuacją.

Chcemy zapewnić ewakuowanych Polaków, że mogą liczyć na wsparcie władz Polski – mówi Adama Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta RP.

– W Rybakach odbyło się spotkanie noworoczne, na którym wspólnie z panem ministrem Janem Dziedziczakiem spotkaliśmy się z tymi, którzy tyle miesięcy walczyli o bezpieczeństwo, o swoje życie, chcieli, żeby Polska ich ewakuowała, by mogli mieszkać w bezpiecznym miejscu. Spotkaliśmy się po to, by z jednej strony dowiedzieć się jak oni się czują tu w Polsce, swojej ojczyźnie, a z drugiej strony czy mają jakieś potrzeby. Chcemy naszą obecnością podkreślić, że władze RP są z naszymi rodakami i że oni mogą na władze polskie po prostu liczyć – zaznacza Adam Kwiatkowski.      

W czasie spotkania został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do Polaków ewakuowanych z Ukrainy.

W ośrodkach w Rybakach i Łańsku na Warmii od listopada ubiegłego roku mieszka ok. 180 osób polskiego pochodzenia, które objęto programem adaptacyjnym przygotowującym do osiedlenia się w Polsce. Przez pół roku zapewniono im miejsca w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie mają się zaaklimatyzować, załatwić formalności związane ze stałym pobytem, nauczyć języka i usamodzielnić.


RIRM

drukuj