Coraz bliżej do spotkania przywódców USA i Korei Północnej

Trwają przygotowania do spotkania Donald Trump – Kim Dzong Un. Jednym z głównych tematów rozmów będzie denuklearyzacja Korei Północnej. Stany Zjednoczone zapowiadają, że będą gruntownie kontrolować przebieg tego procesu.

– Zgodziliśmy się, że szczyt będzie historyczną okazją do rozwiązania problemu nuklearnego Korei Północnej i zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim. Potwierdziliśmy, że naszym celem jest osiągnięcie pełnej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim – mówiła Kang Kiung Wha, minister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Korea Południowa liczy na konkretne kroki ze strony północnokoreańskiego sąsiada.

– Nasze stanowisko jest jasne. Chcemy, by sankcje zostały utrzymane dopóty, dopóki nie odnotujemy znaczących działań Korei Północnej na rzecz denuklearyzacji – dodała północnokoreańska minister.

Stany Zjednoczone są gotowe pomóc w rozwoju gospodarczym Korei Północnej.

– Jeśli Korea Północna podejmuje odważne działania w celu szybkiej denuklearyzacji, Stany Zjednoczone są przygotowane do współpracy z Koreą Północną w celu osiągnięcia dobrobytu na równi z naszymi południowo-koreańskimi przyjaciółmi – oświadczył Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Strona amerykańska jest pewna, że decyzja Korei Północnej o pozbyciu się broni jądrowej przyniesie jej mieszkańcom same korzyści.

– Osiągnięcie tego celu będzie wymagać solidnego programu weryfikacji, który podejmiemy z partnerami z całego świata – powiedział Mike Pompeo.

Spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej odbędzie się 12 czerwca w Singapurze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj