PAP/EPA.

Co zrobi Władimir Putin?

Rosyjskie wojska biorące udział w ćwiczeniach na Białorusi pozostaną tam bezterminowo – poinformowało białoruskie ministerstwo obrony. Przywódcy państw NATO obawiają się ataku Rosji na Ukrainę w każdej chwili i grożą sankcjami. Niewykluczone, że Władimir Putin uderzy po niedzielnym zakończeniu igrzysk w Pekinie.

Sytuacja na rosyjsko-ukraińskiej granicy jest napięta. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy odnotował wczoraj 136 przypadków ostrzału przez prorosyjskich separatystów. Rannych jest siedmiu ukraińskich żołnierzy – zaznaczył dowódca Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksandr Pawluk.

– Od trzech dni strefy frontowe są pod ostrzałem. Wróg chce zmusić nas do ostrzału zaludnionych obszarów, rozmieszczając artylerię strzelającą do nas pomiędzy budynkami mieszkalnymi – tłumaczył gen. Ołeksandr Pawluk..

W sobotę rosyjsko-białoruskim ćwiczeniom wojskowym na Białorusi wspólnie przyglądali się prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Ćwiczenia kończą się w niedzielę, ale rosyjskie wojska pozostaną na Białorusi  bezterminowo – poinformował białoruski minister obrony, Wiktar Chrenin.

„W związku ze wzmożoną aktywnością wojskową w pobliżu granic i eskalacją w Donbasie Białoruś i Rosja postanowiły kontynuować wspólne inspekcje sił reagowania” – oznajmił.

Jak podkreślał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, Kreml podejmuje kroki w kierunku eskalacji konfliktu.

„Kolejna rosyjska inwazja na Ukrainę jest bardzo prawdopodobna” – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Wzmacnianie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą zbiega się z zakończonymi dziś zimowymi igrzyskami w Pekinie. Pod koniec stycznia agencja Bloomberg informowała, że chiński prezydent Xi Jinping prosił Władimira Putina o nierozpoczynanie działań wojennych w trakcie olimpiady. Chiny zdementowały to doniesienie, ale zagrożenie jest poważne. Mówił o tym m.in. Andrzej Duda.

– Igrzyska się zakończą, zakończą się w niedzielę. Co będzie dalej? Tak jak powiedziałem, wszyscy są przygotowani – zaznaczył prezydent RP.

Państwa NATO nie rezygnują z działań dyplomatycznych. Prezydent USA Joe Biden na zwołał na niedzielę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

– Mamy powody, by sądzić, że siły rosyjskie planują i zamierzają zaatakować Ukrainę w nadchodzącym tygodniu – podkreślił Joe Biden.

Brytyjski premier Boris Johnson w trakcie sobotniej monachijskiej konferencji bezpieczeństwa groził Rosji sankcjami.

– Jeśli Rosja dokona inwazji, nałożymy sankcje na rosyjskie osoby i firmy o strategicznym znaczeniu dla państwa rosyjskiego, uniemożliwimy im pozyskiwanie finansowania na londyńskich rynkach kapitałowych – mówił szef brytyjskiego rządu.

Jak zaznaczył wiceszef MSZ-u Paweł Jabłoński, forma nacisku w postaci sankcji nie ma poparcia w całej Unii Europejskiej.

– W wielu krajach Unii Europejskiej rządzą politycy – i z prawicy, i z centrum, i z lewicy – którzy z Rosją chcieliby się dogadywać. Niemcy i budowa Nord Stream 2 to jest najlepszy przykład – wskazał wiceminister.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jeśli Rosja rozpocznie bombardowania, to na nakładanie sankcji będzie już za późno. Państwa NATO wspierają Ukrainę militarnie. Sprzęt wojskowy dostarczyli m.in. Amerykanie i Brytyjczycy. Wczoraj do naszych wschodnich sąsiadów dotarła broń z Kanady.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl