fot. PAP/Piotr Nowak

Co z budową elektrowni atomowych w Polsce?

Inwestycja w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie koło Konina, w której uczestniczy partner z Korei Południowej, zabiega o kolejne zgody. Budowa ma ruszyć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło na realizację projektu, który wpisuje się w cały program transformacji energetycznej. Elektrownia jądrowa w Pątnowie koło Konina powstaje przy udziale Polskiej Grupy Energetycznej i spółki ZE PAK.

– Ta decyzja przede wszystkim potwierdza, że inwestycja, którą planujemy w Pątnowie, w Koninie, w Wielkopolsce, iż to miejsce będzie ważnym miejscem na mapie nowej energetyki w Polsce, nowej energetyki jądrowej – mówił Jacek Sasin, były minister aktywów państwowych.

Elektrownia jądrowa w Koninie ma być drugim takim obiektem w Polsce. Pierwszy powstanie w Choczewie na Pomorzu. Elektrownia, która powstanie w Wielkopolsce, jest realizowana we współpracy z koreańskim partnerem.

– Przystępujemy do prac szczegółowych, które pozwolą nam uzyskać dalsze decyzje administracyjne, które są niezbędne do tego, aby w perspektywie najbliższych pięciu lat wbić pierwszą łopatę – powiedział Jakub Rybicki, prezes spółki PGE PAK Energia Jądrowa.

Po wydaniu decyzji zasadniczej nowa spółka zajmująca się inwestycją może wystąpić o kolejne pozwolenia środowiskowe i techniczne. W Pątnowie powstaną dwa reaktory, które dostarczą 12 procent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

– Dzisiaj jesteśmy na dobrej drodze, aby w przeciągu najbliższych kilkunastu lat polska energetyka diametralnie się zmieniła i mogła dostarczać bezpieczną energię na polski rynek – podsumował Jacek Sasin.

Elektrownia w Pątnowie ma powstać do 2035 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl