fot. youtube.com

Ciężarówka „German Death Camps” od dwóch lat przemierza drogi USA

Od dwóch lat amerykańskie szosy przemierza ciężarówka z napisem „German Death Camps” (pol. „niemieckie obozy śmierci”). Akcja jest odpowiedzią na zintensyfikowaną kampanię zniesławiającą Polskę, która trwa od kilku dekad, a w ostatnim czasie przybrała na sile.

Przez dwa laty ciężarówka „przemierzyła 20 stanów i przejechała setki tysięcy kilometrów” – informują organizatorzy kampanii. Pojazd był między innymi w Nowym Jorku, Chicago oraz Miami.

Z inicjatywą oklejenia naczepy wyszedł Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago. Ciężarówkę udostępnił polonijny przedsiębiorca Łukasz Kurzyński. Akcja jest odpowiedzią na zintensyfikowaną kampanię zniesławiającą Polskę, która trwa od kilku dekad, a w ostatnim czasie przybrała na sile.

Na ciężarówce napisano w języku angielskim „wojskowe reparacje dla Polski”, „niemieckie obozy śmierci” i „niemieckie, nie nazistowskie”. Znajduje się na niej też apel, by „nie mylić mordercy z ofiarą”.

„W związku ze zintensyfikowaną kampanią zniesławiającą Polskę i polski naród, która trwa od kilku dekad, a ostatnio przybrała na silę, wyszliśmy oszczerstwom naprzeciw” – głosi lektor w filmie organizatorów podsumowującym dwa lata akcji i zamieszonym na serwisie YouTube w ubiegłym tygodniu.

„Nigdy nie wolno dopuścić do tego, by Niemcy, architekci oraz sprawcy Holokaustu, byli myleni z ofiarami” – dodaje.

Organizatorzy akcji zapraszają do pobierania grafiki ze strony www.germandeathcamps.us i zamieszczania jej na swoim samochodzie.

„Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowała precyzyjna i skoordynowana operacja, której celem było metodyczne niwelowanie i relatywizowanie ciążącej na Niemcach odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej. Jednocześnie akcja dezinformacyjna służyła temu, aby obarczać winą za zbrodnie i Holokaust inne narody, a zwłaszcza Polskę, której terytorium okupowane przez Niemców, było głównym obszarem eksterminacji Polaków, Żydów i ofiar wielu innych narodowości w niemieckich obozach śmierci” – wskazują inicjatorzy akcji.

Podobna akcja odbywała się także w Europie. Tablica o podobnej treści stanęła między innymi przed Parlamentem Europejskim.

Informacje w sprawie działalności na rzecz szerzenia wiedzy o Holocauście można znaleźć również na twitterowym profilu „German Death Camps” pod linkiem: https://twitter.com/gerdeathcamps?lang=pl.

PAP/RIRM

drukuj