„Cicha i wierna obecność” – wsparcie dla sióstr klauzurowych

Jutro przeżywać będziemy Uroczystość Ofiarowania Pańskiego. To także Dzień Życia Konsekrowanego. Warto w tym dniu swoją modlitwą, a także ofiarą, wesprzeć siostry klauzurowe. Można to uczynić włączając się w projekt „Cicha i wierna obecność”. Akcję od kilkudziesięciu lat prowadzi organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Projekt „ Cicha i wierna obecność” realizowany od 1957 roku.

– Po spotkaniu Prymasa Tysiąclecia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego z założycielem Pomocy Kościołowi w Potrzebie ojcem Werenfriedem van Straatenem. Wtedy, kiedy Polska znajdowała się – jak wiemy – za żelazną kurtyną Prymas Wyszyński poprosił ojca Werenfrieda o to, żeby pospieszyć z pomocą siostrom klauzurowym, które w tej trudnej powojennej rzeczywistości Polski żyły na skraju nędzy i ubóstwa – mówi dyrektor Biura Regionalnego PKWP w Krakowie ks. Rafał Cyfka.

Ta pomoc trwa po dzień dzisiejszy. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera siostry klauzurowe zarówno w Polsce jak i zagranicą.

– Często też na wschód od Polski, na Syberii, na Ukrainie, na Białorusi czy w innych krajach też afrykańskich, Ameryki Południowej – dodaje ks. Rafał Cyfka.

Wiele ze wspólnot zakonnych boryka się z problemami bytowymi. Brakuje pieniędzy na opał, remonty czy bieżące opłaty. Wiele z sióstr jest chorych i w podeszłym wieku, nie mogą już pracować. By zapewnić sobie utrzymanie wykonują drobne prace na zamówienie.

– Często to są starsze siostry, które nie są w stanie już zarabiać na swoje utrzymanie, wyszywając ornaty czy inne paramenty liturgiczne, czy też pracując w ogrodzie, czy na polu, więc potrzebują naszego wsparcia i naszej pomocy – wskazuje ks. Rafał Cyfka.

Do akcji, która trwa cały rok może włączyć się każdy z nas.

– Zachęcamy do wejścia na nasza stronę PKWP i w zakładkę „Cicha i wierna obecność” [zobacz]. jest tam umieszczony numer konta bankowego, na którego można przekazać fundusze finansowe z dopiskiem „Cicha i wierna obecność” wtedy te pieniądze w całości zostaną przekazane siostrom klauzurowym – mówi dyrektor Biura Regionalnego PKWP w Krakowie.

Zakony kontemplacyjne są chlubą Kościoła. Od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem siostry zakonne ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj