Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Dziś, w święto Ofiarowania Pańskiego, przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go Ojciec Św. Jan Paweł II w 1997 r.

W Polsce jest obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób.

21. Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest pod hasłem „Wczoraj, dzisiaj i jutro życia konsekrowanego w ewangelizacji”. Dzień ten połączony jest z hasłem trwającego Roku Duszpasterskiego – „Idźcie i głoście”.

– Ewangelizacja jest jednym z najważniejszych zadań osób konsekrowanych na dzisiejsze czasy – podkreśla ks. bp Kazimierz Gurda, przew. Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Jeżeli Pan Jezus wezwanie zostawił Kościołowi, to zapewne Duch Święty, którego dał Kościołowi, będzie szukał takich sposobów, żeby to dzieło ewangelizacji w dalszym ciągu było realizowane. Zapewne musimy być pełni optymizmu, patrząc w przyszłość, że to zadanie będzie podejmowane przez wspólnoty zakonne, które są dzisiaj, ale przecież Duch Święty tchnie kędy chce i jeżeli uzna za potrzebne, pewnie powstaną nowe wspólnoty oraz zgromadzenia, które będą Jego misje realizowały – mówi ks. bp Kazimierz Gurda.

Jednym z elementów dzisiejszego święta  jest odnowienie ślubów zakonnych. Dziś kapłani święcą gromnice, które wierni zapalają np. podczas burz z piorunami. To także ostatni dzień, kiedy w kościołach można zobaczyć wystrój bożonarodzeniowy.

RIRM

drukuj