fot. Paweł Palembas

Chwilowe ocieplenie

Jak informuje IMGW, Półwysep Iberyjski, Wyspy Brytyjskie oraz Skandynawia będą pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu będą pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad zachodnią Polską i południową Francją. Polska będzie w zasięgu niżu, którego ośrodek znad Bawarii przemieści się nad Wielkopolskę. Z południa na północ kraju przemieszczał się będzie także układ frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie rosło.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami na południu kraju rozpogodzenia. Gdzieniegdzie opady deszczu. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu początkowo opady marznące powodujące gołoledź, a miejscami na Pomorzu także deszcz ze śniegiem. Wysoko w Karpatach słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1 st. na Suwalszczyźnie do 6 st. w centrum kraju i 12 st. miejscami na południu, w rejonie oddziaływania wiatru halnego 13 st. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim w porywach do 90 km/h, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, w Tatrach do 140 km/h, po południu do 120 km/h (halny).

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na zachodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. W Sudetach i Karpatach opady śniegu. Na Przedgórzu Sudeckim i południu Opolszczyzny prognozowana suma opadów do 15 mm, a w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 0 st. do 5 st., lokalnie na Pomorzu i w kotlinach sudeckich -1 st., a w rejonie oddziaływania wiatru halnego 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pogórzu Karpackim w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. W Karpatach porywy wiatru do 100 km/h (halny).

W niedzielę na południowym zachodzie zachmurzenie całkowite, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Opady deszczu przechodzące od zachodu w deszcz ze śniegiem i śnieg. W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Rano na wschodzie kraju lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 0 st., 1 st. miejscami na Pomorzu i w kotlinach sudeckich do 6 st. w centrum i na południu, cieplej na południowym wschodzie od 7 st. do 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. W Karpatach Wschodnich porywy wiatru do 110 km/h, a w Zachodnich do 90 km/h (halny).

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-wschodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 3 st. Wiatr słaby, południowy. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 8 st. Wiatr słaby, południowy.

PAP/RIRM

drukuj