Chrześcijanie przeżywają wielkanocną radość

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego dla uczniów Chrystusa jest szczególnym dniem ponieważ świętujemy tajemnice śmierci i powstania z martwych naszego Zbawiciela.

Wypowiedź dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja, ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, dyrektora Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jest to samo sedno (centrum) naszej wiary. Chrystus, który umarł na krzyżu wstał trzeciego dnia i odniósł zwycięstwo nad śmiercią, nad grzechem. Jest naszym Zbawicielem; tym, który pokazuje człowiekowi, że każdy grzech został pokonany w Jego dziele zbawczym.

Dlatego Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem radości, odrodzenia się życia, powstania do nowego życia. Chrześcijanie od samego początku bardzo uroczyście celebrowali ten dzień, nawet wtedy, kiedy byli jeszcze w katakumbach, kiedy doświadczali prześladowań ze strony władzy, pogan, ale to było źródło ich siły.

To zawsze pozostaje źródłem siły. Człowiek, który doświadcza słabości, który doświadcza śmierci,  patrząc na Chrystusa Zmartwychwstałego, zaczyna wierzyć, że on też może pokonać grzech, słabość. Może pokonać śmierć, dlatego tego dnia we wszystkich kościołach dzwonią dzwony radości. Śpiewamy radosne: Alleluja! Wyraża ono tę prawdę, że Jezus żyje.

Ta radość jest nie tylko wyrażana poprzez śpiew, ale również poprzez zwyczaje chrześcijańskie. Jest to ten moment, kiedy dzielimy się jajkiem wielkanocnym, które jest symbolem życia. Wcześniej święcimy baranka – to jest symbol Chrystusa, który stał się Barankiem Paschalnym (z tradycji Starego Testamentu).

Chrystus Ukrzyżowany jest barankiem zabitym, którego krew zbawia, którego krew wyzwala człowieka z jego słabości. Dlatego ten dzień jest taki radosny. Tego dnia wszyscy chrześcijanie mają prawo do tego, by się cieszyć, by przeżywać wielkanocna radość.

 

ks. prof. Jan Machniak

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl