fot. flickr.com

Chłodniejsze powietrze nad Polską

Jak podał IMGW, Europa Zachodnia i częściowo Środkowa będzie pod wpływem wyżu znad Atlantyku, pozostała część kontynentu znajdzie się w zasięgu niżów z układami frontów. Polska będzie w klinie wspomnianego wyżu, jedynie na wschodzie zaznaczy się płytka zatoka niżowa i tam też w kierunku wschodnim będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, za którym będzie napływało zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarne morskie wypychając tym samym gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Polski.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie dynamicznie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a we wschodniej połowie kraju również burze. Miejscami opady gradu. Prognozowana suma opadów deszczu w trakcie burz do 40 mm na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w południowej Małopolsce. Słabe burze możliwe także na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 18 st. na północnym zachodzie, 21 st., 26 st. na przeważającym obszarze kraju, do 31 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h na wschodzie kraju.

W nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo duże z zanikającymi, przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, a głównie na południowym wschodzie również burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 25 mm na Lubelszczyźnie. Na południowym zachodzie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 10 st. na południowym zachodzie do 14 st. w centrum i na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich od 4 st. do 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 15 mm w obszarach podgórskich Beskidów oraz do 10 mm na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. Temperatura maksymalna od 16 st. na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 22 st. na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na zachodzie Mazowsza; w obszarach podgórskich Beskidów od 13 st. do 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i możliwe burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr przeważnie umiarkowany i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura minimalna 14 st. Wiatr początkowo umiarkowany, potem przechodzący w słaby, północno-zachodni i zachodni.

We wtorek początkowo zachmurzenie duże, od zachodu stopniowo postępujące większe przejaśnienia. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr na ogół słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl