Chiny: Odnaleziono 331 zwłok ofiar katastrofy statku

Ekipy przeszukujące wrak statku, który przewrócił się do góry dnem na rzece Jangcy w Chinach, znalazły do soboty rano zwłoki 331 ofiar katastrofy. Prawie 100 osób uważanych jest nadal za zaginione – poinformowała chińska telewizja państwowa CCTV. 

Poszukiwania we wnętrzu wraku umożliwiło wcześniejsze odwrócenie kadłuba statku, przywrócenie go do pionu i częściowe podniesienie go z dna rzeki.

Czteropokładowy statek „Gwiazda Wschodu” (Dongfangzhixing) o wyporności 2200 ton, z 456 osobami na pokładzie wywrócił się w ub. poniedziałek z powodu – jak wstępnie ustalono – nagłego bardzo silnego podmuchu huraganowego cyklonu. 14 osób przeżyło katastrofę, w tym kapitan i główny inżynier statku. Zostali oni zatrzymani przez policję.

Telewizja CCTV i dziennik „People’s Daily” informują, że ratownicy przeszukują pomieszczenia statku w poszukiwaniu dalszych ofiar. Wśród pasażerów było wiele osób w starszym wieku którzy wybrali się na 11-dniowy spływ rzeką. Statek płynął z Nankinu do położonego w południowo zachodnich Chinach miasta Chongqing szlakiem o długości ponad 1500 km wiodącym przez malownicze Trzy Przełomy rzeki Jangcy.

Według pierwszych ustaleń, statek nie był przeciążony i posiadał wystarczającą ilość kamizelek ratunkowych.

Jiang Zhao dyrektor generalny Chongqing Eastern Shipping Corporation, armatora „Gwiazdy Wschodu”, wyraził głębokie ubolewanie z powodu katastrofy i zapowiedział, że „będzie w pełni współpracował” z prowadzącymi śledztwo. Władze centralne w Pekinie zapowiedziały, że wszystkie okoliczności i przyczyny tragedii zostaną podane do wiadomości publicznej.

Do miejscowości Jianli, w prowincji Hebei, gdzie doszło do katastrofy przybyło ponad 1000 członków rodzin ofiar katastrofy. Wielu z nich oskarża władze o ukrywanie informacji o okolicznościach i przyczynach tragedii. Rodziny ofiar pytają dlaczego statek kontynuował rejs po tym jak rozpętał się sztorm i mimo wcześniejszych złych prognoz meteorologicznych.

Krewny jednej z ofiar zakłócił w piątek konferencję prasową przedstawicieli władz oskarżając je o to, że „traktują własny naród jak wrogów”.

Według chińskich mediów była to najtragiczniejsza w skutkach katastrofa statku w Chinach od blisko 70 lat. W listopadzie 1999 r. w katastrofie promu „Dashun”, który zapalił się i wywrócił do góry dnem w prowincji Shandong, zginęło 280 osób. W 1948 r. niedaleko Szanghaju zatonął parowiec „Kiangya”; szacuje się, że zginęło wówczas od 2750 do 4000 osób.

 

PAP/RIRM/TVTrwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl