fot. PAP/EPA/Dingxiaochun

Chiny: Celem manewrów wokół Tajwanu jest sprawdzenie „zdolności do objęcia władzy”

Celem dwudniowych manewrów wokół Tajwanu jest sprawdzenie „zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie” – głosi opublikowany komunikat Dowództwa Wschodniego Teatru Działań chińskiej armii. W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan pogotowia swoje siły zbrojne.

Manewry, rozpoczęte po zaledwie trzech dniach od inauguracji nowego prezydenta Tajwanu, Lai Ching-te, są – jak oświadczył Pekin – „poważnym ostrzeżeniem dla separatystów na wyspie”, którzy mogą „doprowadzić do rozlewu krwi”.

W odpowiedzi Tajwan poderwał w czwartek swoje samoloty i postawił swoje wojska rakietowe, marynarkę wojenną i wojska lądowe w stan najwyższej gotowości.

Reuter zauważa, że Chiny, które traktują demokratycznie rządzony Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję, nie ukrywają, iż manewry o niespotykanych dotychczas rozmiarach i intensywności, są „karą” dla Lai Ching-te, uważanego przez Pekin za „separatystę”.

Jego inauguracyjne przemówienie, w którym wezwał Pekin do zaprzestania gróźb i zastraszania oraz oświadczył, że „żadna ze stron nie jest sobie podporządkowana”, spotkało się z ostrym potępieniem Pekinu. Lai Ching-te kilkakrotnie zgłaszał gotowość do rozmów, bez reakcji ze strony Pekinu, ale podkreślał jednocześnie, że tylko Tajwańczycy mogą zadecydować o swojej przyszłości.

Ministerstwo Obrony Tajwanu oświadczyło, że Tajwan nie dąży do konfliktu zbrojnego, ale „nie uchyli się od niego, jeśli okaże się, że nie ma innego wyjścia”. W oświadczeniu podkreślono, że „irracjonalna prowokacja Chin naraziła na niebezpieczeństwo pokój i stabilność w regionie”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl