Chaos prawny

Funkcjonowanie prokuratury, sądów i trybunałów – to największe kości niezgody pomiędzy liberalno-lewicową koalicją a opozycją. Eksperci alarmują, że trwający pat prawny potęguje tylko chaos w wymiarze sprawiedliwości. 

Sąd Najwyższy orzekł, że Dariusz Barski nadal jest Prokuratorem Krajowym. W 2022 roku zgodnie z prawem wrócił do służby ze stanu spoczynku.

– Miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową. To było powołaniem prawnie skutecznym – powiedział Marek Siwek, sędzia Sądu Najwyższego.

Teoretycznie orzeczenie Sądu Najwyższego powinno zamknąć spór o to, kto jest legalnym Prokuratorem Krajowym. W praktyce tylko wzmocniło dwugłos polityczno-prawny w tej sprawie. Liberalno-lewicowa koalicja nie uznaje zarówno obecnego kształtu Sądu Najwyższego, jak i samego prokuratora Dariusza Barskiego.

– Prokuratorem Krajowym jest ta osoba, którą mianował pan minister Bodnar – wskazał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu.

– Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Korneluk, bo wygrał konkurs na to stanowisko – podkreślił Michał Szczerba, poseł do PE z Platformy Obywatelskiej.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie utrzymuje, że powołanie przez ministra Adama Bodnara na stanowisko Prokuratora Krajowego odbyło się z pogwałceniem obowiązującego prawa i bez zgody prezydenta.

– Nawet prokurator Korneluk mówi, że jest powołany na mocy dekretu. Nie ma w polskim prawie takich narzędzi i takich dokumentów – wyjaśniła Anna Zalewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Obecny dwugłos prawno-polityczny będzie miał konsekwencje przede wszystkim dla zwykłych obywateli. Wszystkie śledztwa, które prowadzą prokuratorzy z nadania Dariusza Korneluka, mogą teraz zostać podważone i zaskarżone przez poszczególne sądy. Z drugiej strony te same sądy mogą stać na stanowisku, że obecna prokuratura jest legalna i jej działania pozostają w mocy. To tylko pogłębi i tak już olbrzymi zamęt – analizowała konstytucjonalista, prof. Anna Łabno.

– To będzie wykorzystywane czy to przez obrońców, czy wręcz przestępców, którzy przecież korzystają na tym chaosie prawnym, na sytuacji, gdy w pewnym momencie właściwie trzeba będzie zadać pytanie, kto właściwie w końcu wykonuje te obowiązki? – dodał.

Spór o kształt wymiaru sprawiedliwości obecna władza toczy ze Zjednoczoną Prawicą. Konfederacja cały czas podkreśla, że jednym rozwiązaniem problemu jest tzw. reset konstytucyjny.

– Nie będzie tu żadnego złotego środka i musi być kompromis. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia w temacie resetu konstytucyjnego, bo tylko za pomocą takiego resetu dałoby się ten pat rozwiązać, to będzie tylko pogłębiający się chaos – ocenił Witold Tumanowicz, poseł Konfederacji.

Skonfliktowane strony nie przystają na propozycje resetu konstytucyjnego. Koalicja władzy stoi na stanowisku, że obecny kształt Krajowej Rady Sądownictwa i sposób powoływania do niej sędziów jest wadliwy i upolityczniony. To samo twierdzi o Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym. W resorcie sprawiedliwości trwają pracę nad pakietem ustaw mających zreformować rzekomo upolitycznione KRS, Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny.  Gdy już Sejm przyjmie pakiet ustaw, wówczas wszystko będzie zależało od prezydenta – wskazał poseł Lewicy, Tomasz Trela.

– Jeśli prezydent nie wyrazi zgody na te ustawy, jeśli prezydent tego nie podpisze, to jest tylko i wyłącznie jego wina i odpowiedzialność – wyjaśnił.

Jednak próby zreformowania wymiaru sprawiedliwości odbywają się jak na razie bez konsultacji z prezydentem. Dotychczasowe zmiany, jeśli już, to dzieją się m.in. za pomocą uchwał nie mających realnej mocy prawnej. Jak wskazał minister w kancelarii prezydenta, Błażej Poboży, Andrzej Duda jest gotowy współpracować nad reformą, ale na początek musi zostać spełniony jeden warunek dotyczący funkcjonowania prokuratury.

– Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba byłoby zrobić w ramach prawdziwego przywracania praworządności, to uznać pewien oczywisty fakt, że Prokurator Krajowy pozostaje, nigdy nie przestał nim być prokurator Dariusz Barski – zaznaczył Błażej Poboży.

Taki warunek sprawia, że kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości wraca do punktu wyjścia. Nowego otwarcia można spodziewać się najprawdopodobniej dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl