PK wysłała postanowienie o wydaniu ciężarówki z zamachu w Berlinie

Prokuratura Krajowa w Szczecinie wysłała do niemieckich śledczych postanowienie o zabezpieczeniu i wydaniu ciężarówki, która została użyta w grudniowym zamachu w Berlinie – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka szczecińskiej PK Aldona Lema.

„Prokurator wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia dowodu, a także wystąpił do właściwego organu na terenie Niemiec o to, aby wykonał to postanowienie” – powiedziała PAP prok. Aldona Lema.

„Żądamy zabezpieczenia, wykonania tego postanowienia i wydania tego dowodu rzeczowego” – dodała rzeczniczka.

Polscy śledczy zdecydowali, że ws. przekazania ciężarówki użytej w zamachu zastosują przepisy art. 589g Kodeksu postępowania karnego. Według Lemy, to realizacja jednej z decyzji ramowych Unii Europejskiej, czyli tzw. zamrożenia dowodów.

„Decyzja ramowa przewidziała dla państw UE możliwość wprowadzenia do swoich procedur instytucji związanej z wykonaniem takiego postanowienia strony polskiej na terytorium innego państwa” – powiedziała.

Postanowienie zostało już wysłane niemieckim śledczym. Odpowiedź może nadejść w ciągu dwóch tygodni od otrzymania przez stronę niemiecką postanowienia – powiedziała Lema.

„Jedyne, na co oczekujemy, to określenie terminu, kiedy samochód zostanie wydany” – dodała.

Wcześniej niemieccy śledczy wskazywali na rozbieżności między polskimi i niemieckimi przepisami dotyczącymi zastosowania konkretnej instytucji prawnej do przekazania ciężarówki.

Jak powiedziała Lema, prokuratura czeka także na przetłumaczenie 300 kart materiałów już przekazanych przez Niemców. Chodzi m.in. o czynności dowodowe przeprowadzone przez niemieckich śledczych w stosunku do ciężarówki.

Kierowca z Polski Łukasz Urban był pierwszą ofiarą zamachu, którego 19 grudnia dokonał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta porwał ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę, a następnie wjechał 40-tonowym pojazdem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina na Breitscheidplatz. W wyniku zamachu 12 osób zostało zabitych, a ponad 50 rannych, wielu z nich bardzo ciężko. Amri został zastrzelony kilka dni później w okolicach Mediolanu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl