fot. pixabay.com

Centrum badawcze PGE rozpocznie badania nad ponownym wykorzystaniem odpadów pochodzących z energetyki

Odpady pochodzące z energetyki będą mogły wracać do obiegu. Centrum badawcze PGE w Bełchatowie zajmie się badaniem ponownego wykorzystania m. in. popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych.

Niedawno powstały ośrodek badawczy to nowoczesne laboratorium, w którym badana będzie możliwość wykorzystania ubocznych produktów pochodzących ze spalania. Laboratorium zajmie się próbą przetworzenia odpadów na pełnowartościowe produkty i wykorzystaniem ich np. w budownictwie czy górnictwie.

Gospodarka obiegu zamkniętego ma na celu zagospodarowanie ubocznych produktów spalania i produktów OZE, które już nie będą eksploatowane, żeby nadać im drugie życie, przywrócić do obiegu. Dzięki temu, że zwrócimy do obiegu coś, co już raz zostało w energetyce wykorzystane, zaoszczędzimy emisję gazów cieplarnianych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na gospodarkę i ekonomię. Ponowne wykorzystanie wyprodukowanego produktu jest znacznie tańsze niż nowa produkcja. W Bełchatowie znajdą się wszystkie aspekty od początkowego stadium, aż po ostateczny kierunek wdrażania do gospodarki.

To unikalne miejsce w skali kraju ze względu na połączenie wszystkich funkcji, które są konieczne do tego, abyśmy odzyskiwali surowce w ramach gospodarki obiegu zamkniętego: począwszy od laboratoriów, czyli od pierwszego stadium w badaniu materiałów, przez pracownie technologiczne, przez kontrole produkcji, aż po dalszy rozwój, weryfikację jakości produktów – wskazuje Lech Sekyra, prezes zarządu PGE Ekoserwis.

Centrum badawcze to inwestycja w przyszłość i rozwój regionu. Za kilkanaście lat, kiedy elektrownia w Bełchatowie nie będzie produkowała energii w oparciu o węgiel, jej miejsce zastąpią produkty pochodzące z innych źródeł.

Centrum Badań i Rozwoju GOZ pełni rolę bardzo nowoczesnego laboratorium. Będziemy badać możliwość wykorzystywania ubocznych produktów, czyli jak wykorzystać elementy z nieużywanych i nieużytkowanych źródeł energii – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Strategia Grupy PGE zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl