fot. PAP/EPA

Centroprawica wygrywa w Madrycie

Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała przedterminowe wybory do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Region autonomiczny Madrytu od 26 lat kontroluje centroprawicowa Partia Ludowa. Po ogłoszeniu wniosku o wotum nieufności w regionie Murcji przez liberalną partię Ciudadanos i w obawie przed podobną sytuacją w Madrycie, premier regionalnego rządu Isabel Diaz Ayuso w marcu ogłosiła przedterminowe wybory.

– Jestem szczęśliwa, ponieważ czekałam 54 dni na dzisiejszy dzień. To najlepszy dzień, ponieważ jest to dzień demokracji – stwierdziła Isabel Diaz Ayuso.

Wybory w Madrycie przebiegały w napiętej atmosferze. Obie strony rywalizacji politycznej oskarżały się o antydemokratyczne zachowania.

– Prawica nazywa kandydatów lewicy komunistami, lewica natomiast polityków prawicyfaszystami. Dochodzi do zamieszek podczas wieców wyborczych – zaznaczył politolog Marcin Krzyżanowski.

Ponadto zarówno politycy prawicowi, jak i lewicowi otrzymywali anonimowe listy z pogróżkami. Z kolei przed siedzibą prawicowej partii VOX miał miejsce protest lewackich ugrupowań. Naznaczona napięciami politycznymi atmosfera może się przełożyć na rekordową frekwencję wyborczą: będąca na poziomie 76 proc.

– Myślę, że wybory będą miały wpływ na szczeblu krajowym. Ludzie muszą mówić i decydować w tych wyborach – mówiła pielęgniarka Elena Iglesias.

– To dziwne dla nas wszystkich: maski, głosowanie w dzień powszedni, a także cała polaryzacja społeczna. Wszyscy zwracamy uwagę na wybory – stwierdził inny mieszkaniec Madrytu.

Symboliczne znaczenie wyborów w stołecznych prowincjach potwierdza politolog Marcin Krzyżanowski.

– Mogą być prognostykiem do szerszej oceny sytuacji w kraju. W Hiszpanii rządzą socjaliści na poziomie centralnym, dlatego też rozgrywka, która odbywa się teraz we władzach regionalnych Madrytu, jest oceniana przez pryzmat konfrontacji, czy też politycznego zderzenia lewicy z prawicą – zwrócił uwagę politolog Marcin Krzyżanowski.

Według najnowszych wyników centroprawicowa Partia Ludowej w Madrycie otrzymała niemal 45 procent głosów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl