CBA: w całym kraju oszukiwali rolników  

Pierwsze zatrzymania w śledztwie CBA dot. działania grupy przestępczej, która utrudniała przetargi na grunty rolne. Za rezygnację z udziału w licytacji żądali po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ustalenia CBA wskazują, że proceder obejmował cały kraj. Zabezpieczono dokumenty z setek takich aukcji.

Delegatura CBA w Poznaniu prowadzi śledztwo dot. działania grupy przestępczej, która w celu osiągania korzyści majątkowych utrudniała przetargi na zakup lub dzierżawę ziemi. Członkowie grupy uwiarygadniali się wpłacając wadium, a później pod presją utrudnienia przetargu – sztucznego podbijania ceny – żądali pieniędzy od najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za swoją rezygnację z udziału w licytacji. Proceder prowadzony był na terenie całego kraju.

Ustalenia CBA wskazują, że grupa swą działalność prowadziła co najmniej od pół roku, a poszkodowanymi byli głównie rolnicy, którzy dotychczas dzierżawili wystawianą ponownie w przetargu ziemię lub ci, którym zależało na rozwinięciu gospodarstwa.

Finansowe żądania sprawców mogły sięgać jednorazowo kwot nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poszkodowani, którym bardzo zależało na ziemi, wprowadzani w błąd przez oszustów, płacili.

Agenci CBA zatrzymali już Krzysztofa Z. i Ryszarda R., którzy w jednej z miejscowości w Wielkopolsce zażądali 20 tys. zł od rzeczywistego uczestnika przetargu w zamian za odstąpienie od postąpienia w licytacji na blisko 40 ha gruntów rolnych. Mężczyźni usłyszeli prokuraturze zarzuty oszustwa.

W wyniku przeszukania u zatrzymanych funkcjonariusze CBA ujawnili kilka tysięcy stron wydruków ogłoszeń o przetargach na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości oraz kilkaset dowodów wpłacenia wadium w przetargach oraz w licytacjach komorniczych nieruchomości i ruchomości np. samochodów.

CBA bada czy nie doszło do działania na szkodę Skarbu Pastwa poprzez utrudnianie lub udaremnianie przetargów organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Prosimy rolników i inne osoby poszkodowane przez tą lub inne podobnie działające grupy przestępcze o zgłaszanie się do Delegatury CBA w Poznaniu. Każda sprawa jest dla nas ważna i pomoże w ukróceniu tego procederu w przyszłości.

Postępowanie prowadzi poznańska Delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Sprawa jest rozwojowa – niewykluczone są kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów.

CBA/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl