CBA: korupcja w Elektrowni Szczecin. 12 zatrzymanych

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 12 osób – w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena – w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Na gorącym uczynku przyjęcia 50 000 zł łapówki CBA zatrzymało Dyrektora ds. Energii elektrowni. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że dostarczane przez firmę biznesmena transporty wcale nie były biomasą. Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że ciężarówki były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali 12 osób, w tym biznesmena i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrowni Szczecin. Wśród zatrzymanych osób jest Dyrektor ds. Energii – Główny Inżynier Elektrowni Szczecin S.A. Dyrektora zatrzymano na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 000 zł.

W wyniku przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł gotówce, w tym ponad 100 tys. zł. w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 PAP/RIRM

drukuj