fot. PAP

Caritas przypomina o możliwości pomocy ukraińskim rodzinom

Do końca marca można bezpłatnie wysyłać paczki z pomocą dla ukraińskich rodzin za pośrednictwem Poczty Polskiej – przypomina Caritas. Paczka może ważyć do 20 kg. Do adresata trafi za pośrednictwem  miejscowego proboszcza .

Akcja Caritas odbywa się pod hasłem: „Rodzina rodzinie. Rodziny polskie – rodzinom ukraińskim”.

Caritas Spes na Ukrainie przygotowała listę kilku tysięcy kontaktów do rodzin potrzebujących wsparcia bądź poszkodowanych. Są wśród nich zarówno adresy katolików, grekokatolików, jak i prawosławnych.

W akcję angażują się Caritas diecezjalne w Polsce. Dzięki nim kontakty do potrzebujących pomocy z ukraińskich parafii trafią do parafii polskich. Parafianie przygotowują paczki i wysyłają je pod wskazany adres.

W akcji może wziąć udział każdy, kto na adres pomocukrainie@caritas.pl wyśle mail zgłaszający chęć uczestnictwa w akcji. W mailu zwrotnym zgłaszająca się osoba zostanie poproszona o deklarację udzielenia pomocy oraz otrzyma informacje dotyczące przygotowania paczki i kontakt na Ukrainie.

Ze względu na ochronę danych osobowych zgłaszający się nie może otrzymać bezpośredniego adresu ukraińskiej rodziny, a jedynie jej numer identyfikacyjny. Do numeru dołączony jest krótki opis rodziny, jaki Caritas otrzymała od strony ukraińskiej. Paczka trafi do adresata za pośrednictwem miejscowego proboszcza.

Zgodnie z instrukcją Caritas dotyczącą przygotowania paczki, można do niej dołączyć list do rodziny, by nawiązać kontakt osobisty (można pisać po polsku).

Paczkę o wadze do 20 kg i wartości do 300 euro może wysłać każda osoba fizyczna. Jedna osoba może wysłać tylko jedną paczkę. W paczce może znaleźć się fabrycznie opakowana żywność do 10 kg – z wyłączeniem produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym puszek mięsnych) – oraz nowa odzież.

Na paczce, oprócz nazwiska proboszcza i adresu ukraińskiej parafii, należy umieścić: numer identyfikacyjny rodziny (przydzielany przez Caritas) oraz napisy „Dla Ukrainy” i „Rodzina Rodzinie”.

Paczki mogą być nadawane jedynie w punktach Poczty Polskiej. Nie mogą być nadawane jako priorytetowe, ani jako paczki z zadeklarowaną wartością.

Dodatkowe informacje o akcji Caritas można znaleźć na stronie www.caritas.pl

PAP/RIRM

drukuj