fot. twitter.com

Caritas: Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Albanii

25 listopada w północno-zachodnią Albanię uderzyło trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera. Najbardziej ucierpiały miejscowości Durrës i Thumane, gdzie trzęsienie zniszczyło setki budynków, a pod gruzami poniosły śmierć dziesiątki ludzi. Co najmniej 25 osób zginęło, a więcej niż 650 osób zostało rannych.

To już kolejne trzęsienie ziemi w tym roku. We wrześniu br. w wyniku serii wstrząsów o sile 5,6 w skali Richtera zniszczonych zostało 500 domów, a ponad 100 osób zostało rannych. Epicentrum obecnego trzęsienia znajdowało się niedaleko jednego z najstarszych miast regionu – Durrës.

Caritas Albania natychmiast ruszyła z pomocą, dystrybuując wodę, jedzenie, leki, artykuły higieniczne i sanitarne oraz zapewniając schronienie poszkodowanym. Priorytetowe jest dostarczenie koców i łóżek, ponieważ temperatura w ostatnim czasie bardzo się obniżyła.

Uruchomiono fundusz awaryjny w wysokości 15 000 euro, a swoją pomoc zaoferowały już Caritas Kosovo oraz Caritas Włochy. Ekipy ratownicze przyjechały również z sąsiedniej Grecji i Rumunii. Z gruzowisk wydobywane są kolejne osoby i już wiadomo, że będzie potrzebne wsparcie psychologiczne dla rodzin, które straciły swoich bliskich.

O wsparcie Albańczyków apeluje Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

– W ostatnim czasie występują kolejne tragedie naturalne, jak pożary w Australii czy powódź w Dżibuti. Teraz do tragedii doszło w Europie, gdzie w Albanii zginęły dziesiątki ludzi przysypanych gruzami swoich zniszczonych domów. Trzeba pamiętać, że Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów naszego kontynentu, gdzie dochód per capita wynosi zaledwie jedną czwartą średniej unijnej. Sprawia to, że wartość pomocy udzielonej przez Polaków nabiera szczególnego znaczenia. Najbardziej palącym problemem jest niedostateczny dostęp do jedzenia oraz schronienia. Chcemy wesprzeć lokalną Caritas w najpilniejszych potrzebach – podkreślał Jarosław Bittel.

Informacje o metodach wsparcia poszkodowanych [tutaj]

Centrum Medialne Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl