Caritas: Chory oprócz opieki medycznej potrzebuje życzliwej obecności bliźniego

Człowiek chory oprócz godnej opieki medycznej potrzebuje życzliwej i cierpliwej obecności bliźniego – przekonuje dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. W przededniu Światowego Dnia Chorego Caritas dziękuje wolontariuszom i pracownikom zaangażowanym w służbę na rzecz chorych.

Caritas Polska poinformowała w piątek, że 25 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego zorganizuje konferencję przeznaczoną dla osób opiekujących się osobami starszymi i chorymi. Podczas konferencji specjaliści, lekarze, psychologowie i rehabilitanci mają omówić najważniejsze tematy związane z opieką nad chorym. W konferencji weźmie udział znany duszpasterz, ks. Piotr Pawlukiewicz, który sam zmagając się z długotrwałą, poważną chorobą, nie przerywa działalności duszpasterskiej.

Caritas podkreśla, że obchodzony 11 lutego XXV Światowy Dzień Chorego jest okazją do podziękowania tysiącom wolontariuszy i pracowników zaangażowanych w służbę na rzecz chorych w kilkuset placówkach medycznych Caritas w Polsce. Dodaje, że dzień ten jest również „sposobnością do zadania ważnego pytania o to, jak można poprawić działania na rzecz chorych”.

Człowiek chory oprócz godnej opieki medycznej potrzebuje życzliwej i cierpliwej obecności bliźniego. Ona daje nadzieję. Dlatego Caritas oprócz specjalistycznej pomocy, którą świadczy w całej Polsce, stawia na wolontariat, czyli na ludzką, bezinteresowną obecność” – zwrócił uwagę ks. Subocz.

Caritas przypomina, że od 27 lat świadczy wyspecjalizowaną pomoc dla osób chorych i starszych – w Polsce funkcjonuje 55 hospicjów Caritas, oprócz tego działa 170 Stacji Opieki, świadczących pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach.

Caritas prowadzi także wypożyczalnie specjalistycznego sprzętu medycznego m.in. łóżek sterowanych elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, koncentratorów tlenu, ssaków medycznych i innych. Sprzęt ten kupowany jest ze środków pozyskanych z 1 proc. odpisu podatkowego na rzecz Caritas Polska.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Papieża. 11 lutego każdego roku Kościół szczególnie wyraża troskę o osoby chore, potrzebujące opieki i wsparcia.

PAP/RIRM

drukuj