Caritas pomaga uchodźcom w Jordanii

W najbliższych dniach Marta Titaniec i Tomasz Kaliński, pracownicy Caritas Polska, udadzą się po raz kolejny do Jordanii, w celu realizacji projektu pomocy uchodźcom syryjskim, uciekającym z Syrii przed rządami Baszara al-Asada.

Jordania cały czas przyjmuje uciekinierów, których liczbę w tym kraju obecnie szacuje się na ok. 250 tysięcy, w tym 45 tys. w największym jordańskim obozie dla uchodźców – w Zaatari. Codziennie do Jordanii przybywają nowi uchodźcy, którzy są natychmiast umieszczani w obozie Zaatari. Obóz niedługo dorówna liczbą mieszkańców sąsiedniemu miastu – Mafraq.

Do niedawna uchodźcy z Syrii zatrzymywali się w Jordanii u swoich krewnych, przyjaciół i znajomych. Obecnie państwo ma coraz większe problemy, by poradzić sobie bez wsparcia z zewnątrz i oczekuje o wiele więcej zagranicznej pomocy.

Caritas Polska przy finansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, realizuje projekt pomocy dzieciom uchodźców syryjskich w Jordanii, np. „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”. Ponad 200 dzieci i 150 młodych Syryjczyków skorzystało w ramach projektu z zajęć edukacyjnych i warsztatów zawodowych. W obecnej sytuacji, gdy nie wiadomo kiedy uchodźcy syryjscy będą mogli powrócić do swoich domów, edukacja staje się najpilniejszą potrzebą.

Rafał Chibowski, jeden z wolontariuszy w Mafraq napisał ostatnio, że „szkoda, że ta szkoła dla dzieci się kończy, bo to naprawdę fantastyczny pomysł. Rozmawialiśmy z rodzicami dzieci i bardzo dziękowali, że ich maluchy dostały taką szansę”.

Caritas Polska 

drukuj