Były szef MSW Jacek Cichocki stanął przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Przed komisją śledczą do spraw Amber Gold stanął dziś jeden z kluczowych świadków w sprawie. Chodzi o Jacka Cichockiego, byłego ministra spraw wewnętrznych.

Sejmowa komisja śledcza przesłuchała byłego ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego. O przestępczej działalności Amber Gold czerpał on wiedzę głównie z mediów.

– Z mediów także wyczytałem informacje o tym, że spółką interesuje się prokuratura i Komisja Nadzoru Finansowego – powiedział Jacek Cichocki.

Były minister spraw wewnętrznych nic w tej sprawie nie zrobił.

Na pytanie: „ A jakieś działania pan podjął jako szef MSW?”, odpowiedział:

– Nie, nie podejmowałem przed majem – mówił.

To właśnie z końcem maja 2012 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wysłała notatki na temat Amber Gold do najważniejszych osób w państwie. Miesiąc później Jacek Cichocki rozmawiał na ten temat z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem.

Zapytany, „co było przedmiotem tej rozmowy?”, były minister spraw wewnętrznych odpowiedział:

– Notatka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz moja rekomendacja działań, które należy podjąć – powiedział.

Rekomendacja była jednak taka, aby premier nic nie robił. Sprawą miały zająć się służby. Nie wiadomo natomiast, jaka była rekomendacja w sprawie syna Donalda Tuska. Pracował dla OLT Express – spółki lotniczej, do której wyprowadzano pieniądze z Amber Gold. O tym fakcie były minister miał nie wiedzieć.

– Trudno mi powiedzieć, kiedy tę wiedzę posiadłem i czy czytałem na ten temat jakiś materiał prasowy przed wybuchem afery – mówił Jacek Cichocki.

Kiedy afera wychodziła na jaw, premier Donald Tusk oczekiwał precyzyjnych informacji, co zostanie przekazane opinii publicznej.

W środę o godz. 14.30 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchać ma b. szefa MSW Jacka Cichockiego na posiedzeniu niejawnym. Podczas dzisiejszego przesłuchania w trybie jawnym Cichocki nie chciał mówić o kwestiach dotyczących działań służb specjalnych ws. Amber Gold.

W środę sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ma przesłuchać funkcjonariusza ABW – najpierw na posiedzeniu jawnym, a na godz. 14.30 zostało zaplanowane jego przesłuchanie w trybie tajnym.

Szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że przesłuchanie niejawne Cichockiego odbędzie się przed przesłuchaniem niejawnym funkcjonariusza ABW.

TV Trwam News/RIRM

drukuj