Niebezpieczne para banki

Ponad dwa miliardy złotych stracili w tym roku klienci para banków – napisał jeden z dzienników. W ciągu ostatnich kilku lat straty poszkodowanych w wyniku działalności takich instytucji wzrosły kilkunastokrotnie.

Okazuje się, że afera Amber Gold, najgłośniejsza sprawa ostatnich lat dotycząca para banków, to czubek góry lodowej. Podobnych firm działających na zasadzie piramidy finansowych wciąż przybywa. Nieuczciwe firmy jak mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk – ekonomista kuszą przede wszystkim perspektywą wysokich zysków.

– Ludzie rzeczywiście bardzo często dają się skusić wysokim oprocentowaniom prezentowanym przez te podmioty, co więcej bardzo często jest tak, że firmy te wydają sporo pieniędzy na reklamę i ta reklama w mediach masowego przekazu jest dosyć przekonywująca. Poza tym nie oszukujmy się, mamy nie za dużą wiedzę, o tym, co może się dziać przy powierzeniu swoich oszczędności takim podmiotom – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.  

Tymczasem jak dodaje Zbigniew Kuźmiuk, Polska jest swoistym „el dorado” dla nieuczciwych para banków zaś nadzór państwowy reaguje na to bardzo słabo.

– Niestety te instytucje korzystają ze słabości polskiego państwa. Wbrew temu, co nam mówiono po roku osiemdziesiątym, że mamy za duże państwo i państwo powinno wycofywać się z wielu obszarów. Rzeczywiście wycofało się, ale z tych newralgicznych. Bardzo słabe są instytucje wymiaru sprawiedliwości, bardzo często aparatu skarbowego, aparatu ścigania i ci ludzie, którzy zakładają tego rodzaju podmioty doskonale o tym wiedzą – dodaje poseł.

 

RIRM

drukuj