Budowa nowoczesnego szpitala w Prokocimiu zagrożona

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski domaga się  pilnych działań w sprawie uratowania budowy nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Nie zgadza się na odebranie przed rząd 800 milionów złotych.

W stanowisku zwrócono uwagę na fakt, że placówka – w której pomoc uzyskałoby 300 tys. osób –  wyposażona jest w tysiące łóżek, ma 24 sale operacyjne, oddział ratunkowy i lądowisko dla helikoptera. Na budowę szpital ma zagwarantowaną kwotę 800 milionów złotych z budżetu centralnego. Tymczasem do tej pory wydano na dokumentację projektową kwoty zbliżone zaledwie do 1% zarezerwowanych środków.

Niedopuszczalnym i najgorszym rozwiązaniem byłoby niewykorzystanie zagwarantowanych na budowę Szpitala Uniwersyteckiego pieniędzy z budżetu centralnego i odebranie ich przez Rząd – napisano w oświadczeniu.

Stowarzyszenie apeluje do Rządu i Parlamentu o nowelizację prawa uniemożliwiającą sabotowanie najważniejszych przedsięwzięć decydujących o bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu i śmierci setek tysięcy osób.

Zaapelowano także do Najwyższego Sądu Administracyjnego o rozpatrzenie tej sprawy w szybkim trybie.

 ***

 

Stanowisko
Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
w sprawie budowy nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego
w Krakowie-Prokocimiu
Kraków, 4 grudnia 2012 r.

 

W imieniu samorządów skupionych w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski domagamy się podjęcia pilnych działań w sprawie uratowania budowy nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu
z tysiącem łóżek, 24 salami operacyjnymi, oddziałem ratunkowym i lądowiskiem dla helikoptera.

Zgodnie z planami do Prokocimia mają się przenieść kliniki z ulicy Kopernika, które funkcjonują w starych, ponadstuletnich budynkach, w złym stanie, bez dobrego zaplecza technicznego i gospodarczego, bez dobrego dojazdu i braku miejsc parkingowych.

Przypominamy, że w ramach Wieloletniego Programu Rządowego na lata 2005-2013 Szpital Uniwersytecki ma zagwarantowaną z budżetu centralnego dotację celową w kwocie 800 milionów złotych na budowę nowoczesnego szpitala na terenie zarezerwowanych15 ha w Prokocimiu.  Jak dotąd wydano na dokumentację projektową kwoty zbliżone zaledwie do 1% zarezerwowanych środków.

Całość inwestycji blokowana jest przez sądowe protesty „ekologów” z Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, którzy nie zgadzają się na wycięcie stu drzewek-samosiejek, które wyrosły na terenie zarezerwowanym pod inwestycję. Obecnie sprawa utknęła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (tadzy „ekolodzy”, którzy „dla sportu” składają kolejne skargi i odwołania określani są przez ich oponentów mianem  „ekoterrorystów”).

Apelujemy do NSA o rozpatrzenie tej – ważnej dla zdrowia mieszkańców Krakowa i kilkudziesięciu gmin południowej Małopolski – sprawy w specjalnym, szybkim trybie.

Niedopuszczalnym i najgorszym rozwiązaniem byłoby niewykorzystanie zagwarantowanych na budowę Szpitala Uniwersyteckiego 800 milionów złotych z budżetu centralnego i odebranie ich Collegium Medicum UJ przez Rząd.

Apelujmy do Rządu i Parlamentu o nowelizację prawa uniemożliwiającą sabotowanie najważniejszych przedsięwzięć decydujących o bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu i śmierci setek tysięcy osób.

Należy podkreślić, że na terenie prawobrzeżnego Krakowa, a zwłaszcza 300.tysięcznego Podgórza, nie  ma oprócz Szpitala Dziecięcego, żadnego publicznego Szpitala. Pozostałe kilkanaście krakowskich szpitali specjalistycznych mieści się na terenie lewobrzeżnego Krakowa. Zmiana tej sytuacji jest konieczna ze względu bezpieczeństwa, czasu transportu chorych na zabiegi ratujące życie – nie tylko z tej części Krakowa, ale również dla dalszych 300 tys. mieszkańców z kilkudziesięciu miejscowości położonych na południe od Krakowa.

Zofia Oszacka                                                                  Kazimierz Barczyk
Wiceprzewodnicząca SGiPM                                              Przewodniczący SGiPM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl