Bruksela: stanowisko Rady UE w sprawie Rosji i Krymu

W Brukseli zakończyło się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych 28 państw Unii Europejskiej. Podczas posiedzenia Rady UE ministrowie podjęli w belgijskiej stolicy decyzję w sprawie sankcji wizowych i finansowych wobec Federacji Rosyjskiej oraz Krymu.

Sankcje te mają w sumie objąć 21 osób. Kara, jaką wymierzyła Unia Europejska, za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy to zakaz wizowy oraz zamrożenie aktywów tych osób w krajach Unii Europejskiej. Sankcje wchodzą w życie z dniem dzisiejszym po opublikowaniu aktów prawnych zawierających listę tych osób w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tworzą one ramy prawne do możliwych dalszych decyzji Rady Europejskiej (prezydentów i premierów poszczególnych krajów Unii).

Z kolei sankcje gospodarcze są rozważane, jako opcja w fazie trzeciej, jeżeli Rosja weszłaby na terytorium wschodniej i południowej Ukrainy. Rada Unii przyjmuje też z zadowoleniem propozycję Komisji dotyczącą tymczasowego zniesienia ceł na eksport ukraiński do krajów UE i oczekuje na przyjęcie tej propozycji. Oczekuje również na podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej, co ma nastąpić 21 marca w Brukseli.

W najbliższych godzinach obserwatorzy OBWE mają udać się na Ukrainę. Ministrowie potępili też nielegalne referendum przeprowadzone wczoraj na Krymie.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl