Bruksela: Rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Unijni przywódcy będą rozmawiać m.in. na temat Brexitu.

Jest znaczny postęp w rozmowach dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Przedstawicielom Brukseli i Londynu udało się porozumieć ws. okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Kwestią do uzgodnienia wciąż pozostaje jednak granica miedzy Irlandią i Irlandią Północną.

Prof. Helena Tendera-Właszczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie widzi jednak pozytywne konsekwencje opóźnień w negocjacjach.

Bardzo dobrze, że Brexit się opóźnia z tego względu, że wiele badań wskazuje na to, iż Brexit nie jest korzystnym rozwiązaniem ani dla Unii Europejskiej, ani dla Wielkiej Brytanii. Na Brexicie straci zarówno Unia, jak i Wielka Brytania – wskazuje prof. Helena Tendera-Właszczuk.

Rozmowy nt. przyszłych stosunków powinny zakończyć się najpóźniej jesienią br., by dać krajom członkowskim czas na ratyfikację umowy. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r. Większość Brytyjczyków nie godziła się na obecny model negocjacji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl