fot. PAP/EPA

Bruksela: kolejna tura negocjacji w sprawie Brexitu

W Brukseli trwa druga tura negocjacji w sprawie Brexitu. Głównymi tematami rozmów są m.in. wysokość rachunku rozwodowego i status imigrantów unijnych.

Formalny początek negocjacji w sprawie Brexitu miał miejsce miesiąc temu. Wówczas negocjatorom udało się porozumieć w sprawie priorytetów i kalendarza dalszych rozmów. Dziś rozpoczęły się merytoryczne dyskusje. O tym, jak bardzo są ważne, mówił David Davis, minister do spraw wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

– Początek rozmów w ubiegłym miesiącu to dobry start, ale teraz czas na meritum. Dla nas niezwykle ważne jest, żebyśmy dokonali postępu, zidentyfikowali różnice, byśmy mogli sobie z nimi poradzić, a także wskazali obszary, w których się zgadzamy, żeby je wzmocnić. Czas wziąć się do pracy i sprawić, by negocjacje były sukcesem – dodał David Davis.

 Wtórował mu główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier.

– Musimy przejrzeć i porównać nasze stanowiska, aby osiągnąć postęp. Zespoły negocjacyjne będą pracować nad kwestiami związanymi z zapewnieniem praw obywateli, rozliczeniem finansowym, a także granicą między Irlandią i Irlandią Północną –podkreślił Michel Barnier.

Mimo entuzjazmu, jaki panuje dziś wśród brexitowych negocjatorów, atmosfera na linii Londyn – Bruksela nie jest ostatnio zbyt dobra. Niespełna tydzień temu Guy Verhofstadt, główny negocjator ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że propozycje Theresy May dotyczące praw imigrantów na Wyspach to totalny niewypał. Jego wypowiedź dość mocno skwitował Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który także dziś zabrał głos w tej sprawie.

– To bardzo sprawiedliwa, poważna oferta, która została przedłożona na stole negocjacyjnym przez rząd brytyjski. Sądzę, że to bardzo dobra oferta, że w ten sposób zabezpieczamy przyszłość obywateli Unii, mieszkających na Wyspach. Mam wielką nadzieję, że ludzie będą patrzeć na tę ofertę właśnie w tym duchu – mówił Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

 Sesje negocjacyjne będą organizowane raz w miesiącu w okresie od 17 lipca do 9 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj