fot. PAP/EPA

Korea Południowa chce rozmawiać z Koreą Północną o sytuacji militarnej

Korea Południowa po raz pierwszy od 2015 r. zaproponowała sąsiadowi z północy rozmowy o sytuacji militarnej, a także wstrzymanie się od wrogich działań w pobliżu granicy.

Dwustronne rozmowy mogłyby się odbyć 21 lipca – poinformował Suh Choo-Suk, wiceszef obrony narodowej w Korei Południowej.

– Nasze Ministerstwo Obrony żąda rozmów wojskowych z północą 21 lipca w celu powstrzymania wszelkich wrogich działań, które wzbudzają napięcia wojskowe na linii demarkacyjnej – dodał Suh Choo-Suk.

Wtórował mu Cho Myoung-Gyon, minister do spraw zjednoczenia Korei Południowej.

– Złagodzenie napięcia na Półwyspie Koreańskim oraz współpraca między Koreą Północną i Koreą Południową – to dwie najważniejsze kwestie, na które chcemy zwrócić uwagę podczas tych rozmów – wskazał Cho Myoung-Gyon.

Ostatnie rokowania na szczeblu rządowym między Seulem i Pjongjangiem odbyły się w grudniu 2015 r. W ubiegłych tygodniach Korea Północna przeprowadziła serię prób rakietowych, które znacznie nasiliły napięcie w stosunkach dwustronnych i w całym regionie, a także na arenie międzynarodowej. Testy potępiły Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja i Chiny. Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in In powiedział niedawno, że potrzeba dialogu z Pjongjangiem jest w tej sytuacji większa niż kiedykolwiek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj