Bruksela: J. Gowin prezentuje stanowisko Polski ws. nowego programu ramowego

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przybył z wizytą do Brukseli. Celem jego podróży jest prezentacja stanowiska polskiego rządu odnośnie nowego programu ramowego, który po 2022 r. ma zastąpić program „Horyzont”.

Sprawa dotyczy przyszłego finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Chodzi o równe zasady co do współkształtowania tego programu, mając na uwadze politykę Polski z innymi europejskimi krajami – wskazał Jarosław Gowin.

Dziś polskim naukowcom nie opłaca się uczestniczyć w tym programie ramowym. Powód jest prosty – wynagrodzenia, jakie uzyskują z grantów ze źródeł krajowych są zdecydowanie wyższe niż te, na które mogliby liczyć z programów „Horyzontu”. To jest jeden z powodów, przez który nasz udział w „Horyzoncie 2020” nie przekroczył nawet 1 proc. – powiedział wicepremier.

W programie wizyty znalazła się m.in. rozmowa z komisarzem Carlosem Moedasem właśnie na ten temat. Jarosław Gowin poinformował też w stałym przedstawicielstwie o wnioskach z ostatniej wizyty w Hanowerze, gdzie rozmawiano na temat przyszłej współpracy naukowej z Niemcami.

Chcę państwu potwierdzić, że nasz rząd finalizuje rozmowy ze stroną niemiecką na temat uruchomienia w Polsce 10 centrów Maxa Planka. Jeżeli te rozmowy zakończą się powodzeniem, będziemy drugim krajem, po Izraelu, w którym takie centra powstaną – powiedział wicepremier Gowin.

Pierwsze trzy międzynarodowe centra badawcze współfinansowane przez rząd polski oraz niemiecki mogą powstać w 2018 r.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj