Brexit tematem rozmów unijnych polityków w Pradze i Warszawie

W Pradze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec. Rozmowy były poświęcone sytuacji powstałej po referendum w Wielkiej Brytanii.

W trakcie spotkania ma została przedstawiona propozycja szefów dyplomacji Berlina i Paryża, w którym pada propozycja utworzenia europejskiego superpaństwa zamiast Unii Europejskiej. [WIĘCEJ], [ZOBACZ TAKŻE]

Już po obradach czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek powiedział, że „pospieszna integracja” byłaby złą odpowiedzią na Brexit.

Politolog dr Michał Kuź mówi, że propozycja ministrów spraw zagranicznych Francji i Niemiec to desperacki blef.

– To jest absolutnie nierealna propozycja co najmniej z kilku powodów; po pierwsze, nie ma narodu europejskiego, więc jak można powołać jeszcze bardziej zacieśnione państwo europejskie. Po drugie, skrajna niepopularność rządu francuskiego i spadające notowania obecnego rządu niemieckiego. Po trzecie, nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja po wyborach zarówno we Francji, jak i w Niemczech, które są w 2017 r. Nie wyobrażam sobie, żeby pani Jean-Marie Le Pen czy też pan Nicolas Sarkozy tak po prostu stwierdzili, że Bruksela się nie udała, w związku z czym teraz Francją rządził będzie Berlin – wskazuje dr Michał Kuź.

Na temat brytyjskiego referendum będą dziś także rozmawiali w Warszawie szefowie dyplomacji państw Unii. [WIĘCEJ]

Również rząd na dzisiejszym posiedzeniu omawia międzynarodowe aspekty podjęcia przez Wielką Brytanię decyzji o wystąpieniu z UE.

RIRM

drukuj